Deprembilimci Naci Görür, Bingöl Depremi’ni yorumladı:

Deprembilimci Naci Görür, Bingöl Depremi’ni yorumladı:

DAF, İskenderun’a Uzanıyor

AFAD verilerine göre, 9 Mart Salı günü saat 11:20’de Bingöl merkezde yaşanan 4 büyüklükteki depremi yorumlayan Deprembilimci Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu fay hattının İskenderun’a kadar uzandığına dikkat çekti.
Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Görür, tarihi depremlerin önemli olduğunu belirterek, Bingöl depremi hakkında şunları anlattı:
“Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF), Karlıova’dan İskenderun’a kadar uzanıyor. Bu fayda en son olan büyük depremleri biliyoruz. Bingöl-Karlıova arasında, en son 1866 yılında deprem oldu. Oradan Elazığ Palu ve Sivrice’ye, Malatya’dan Sincik’e doğru, 1874-1875’te 6 ve 7 büyüklüklerinde depremler oldu. Çelikhan-Erkenek kolunda ise 1893’te oldu. Yani Karlıova’dan Maraş’a kadar, 1866-1874-1875-1893’te depremler oldu. Fayın ayrı kollarında deprem tekerrür ediyor. Ancak periyodlarını bilemiyoruz.”
Görür’e göre, Maraş ile Maraş’ın Türkoğlu ilçesi arasında da tedirginlik devam ediyor. Yani DAF için toplam üç yeni deprem riski bulunuyor. Deprem bilimciler, Kahramanmaraş Türkoğlu fay hattı uzantısının ilimiz Hassa, Kırıkhan, Antakya, Yayladağı ve Lazkiye’ye uzandığını belirtiyor. -Cemil Yıldız-