Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dijital Diplomasi Dönemi

Yayman, sosyal medya platformlarına

Yayman, sosyal medya platformlarına dönük yeni adımlar atılacağını bildirdi…

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, sosyal medya platformlarına yeni yükümlülükler getiren yasa uyarınca YouTube’un Türkiye’de temsilcilik açma kararını, “Türkiye’ye güvenin tezahürü” olarak nitelendirdi.
Yılbaşından sonra diğer sosyal platformları ile görüşeceklerini ve karşılıklı güvenin sağlanmasına dönük, bir anlamda “dijital diplomasi” yürüteceklerini belirten Yayman, “YouTube’un Türkiye’ye gelmesinin, diğerlerinin de gelmesi açısından bir örnek, model oluşturacağını düşünüyorum” dedi.
Günlük internet trafiği 1 milyonu aşan sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiren yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim’den bu yana Rusya’nı Vkontakte adlı sosyal medya platformunun ardından, geçen hafta dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube da Türkiye’de temsilcilik açma kararı aldı.
Aralarında Facebook, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformları ise şimdiye kadar temsilcilik açmadıkları için toplamda 40 milyon lirayı bulan para cezasıyla karşı karşıya kalırken, yılbaşından itibaren de reklam durdurma yaptırımı devreye giriyor.
Bir sonraki aşamada ise internet trafiğinin yüzde 90’a kadar yavaşlatılması devreye girecek. Diğer sosyal medya platformlarının Türkiye’ye gelip gelmeyecekleri ise şimdilik bilinmiyor. Türkiye ise sosyal medya platformlarına dönük yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.
Mehmet ÖZGÜN