Dinsel ve Milliyetçi duygular

Dinsel ve Milliyetçi duygular

Politik araç haline getirildiler

Deniz Poyraz’ın ölümüne neden olan silahlı saldırı olayının İzmir adresinde duran Balkız, “Özgür, farklı kimlik ve inanç özellikleriyle birlikte eşit, barış içinde yaşama iradesini zedelemeyin!” dedi, bir şeyin altını özenle çizdi…

HDP’nin İzmir il binasına düzenlenen silahlı saldırıya ve Deniz Poyraz adlı genç bir Parti çalışanının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sürece işaret eden, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız, siyasal hırs içinde, dinsel ve milliyetçi duygu ve önyargıları politik araç olarak kullananlara işaret etti.
Ortak yaşama dair inancın ve kültürün giderek daha fazla zedelendiğine işaret eden Balkız, sosyal medya hesabı üzerinden şunları paylaştı:
“Kin, nefret ve düşmanlığı, bu ülkenin toprağına nefes nefes işleyenler, siyasi hasımlarını ‘düşman’ gibi görenler, siyasal hırs içinde, dinsel ve milliyetçi duygu ve önyargıları politik araç olarak kullananlar, etnik aidiyetleri birbirine karşı sürekli kışkırtanlar, İzmir’de HDP’ye yapılan saldırı karşısında, yine ‘şaşırmış’ gibi duracaklar! Bu ‘şaşırma’ hali; hukuk, adalet, siyasi etik, vicdan ölçütü olabilir mi?
Anadolu halklarının, bir ve ortak ruhunu öldürmeyin! Bu ülkenin geleceğini, siyasal ve ekonomik demokrasi koşullarında, özgür, farklı kimlik ve inanç özellikleriyle birlikte eşit, barış içinde yaşama iradesini zedelemeyin!”
-ADLİYEYE SEVK-
HDP İzmir İl Başkanlığı’na girip, tabancayla 1 kişiyi öldüren ve iş merkezinin çatı katında polis ekiplerince gözaltına alınan O.G.’nin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandı ve adliyeye sevk edildi. Şair Eşref Bulvarı’ndaki iş merkezinin 2. katında bulunan HDP İzmir İl Başkanlığı’na giren O.G., Deniz Poyraz’ı tabancayla öldürmüştü. Tamer Yazar