Diyarbakır’ın yöresel buluşmasında

Diyarbakır’ın yöresel buluşmasında

Hatay’ın Gastronomik Zenginliği

14-18 Kasım tarihleri arasında, Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde, Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde hayata geçirilen “Gurme 2018 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı”nda Hatay da var.

Gurme 2018 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı, düzenlenen törenle açıldı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliği yaptığı, TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılan ve 4 gün boyunca devam edecek fuara, aralarında Hatay’ın da olduğu 28 ilden 112 firma katılıyor.
Hatay’dan Osmaniye’ye, Mersin’den Sivas’a, Kastamonu’dan Trabzon’a, Van’dan Kayseri’ye, toplam 28 ilden gelen 112 firmanın katılımı ve zengin içeriğiyle gerçekleşen Fuar’da, 5 gün boyunca yöresel lezzetler görücüye çıkıyor.
21 metrelik Diyarbakır örgü peyniri ile yapılan açılış töreninde; Diyarbakır kadayıfı, Diyarbakır örgü peyniri ve Karacadağ pirinci için Coğrafi İşaret Tescil Belgesi teslim töreni düzenlendi. Tören kapsamında ayrıca, 10 metrelik kadayıf, üzerine işlenen Diyarbakır motifleri ile ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
-LEZZETLER YARIŞACAK-
Yarışmalar ve yemek atölyeleri ile renklenecek Fuar kapsamında, Gastronomi ve Coğrafi İşaretler Paneli ile 1. Diyarbakır Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Yarışması da düzenlenecek. Yöresel et yemekleri, tatlı ve pasta kategorilerinde düzenlenecek yarışma ile usta şefler, ev kadınları, üniversite öğrencileri, lise öğrencileri ve engelliler, en leziz yemeği yapmak için yarışacak. Yarışma kapsamında down sendromlu çocuklar da pizza hazırlayacak.
16 kişiden oluşan ulusal gurme ve şef ekibi ise kentin yöresel mekanlarını gezerek,
Diyarba-kır’ın eşsiz lezzetlerini deneyimleyerek, izlenimlerini okuyucu ve takipçileri ile paylaşacak. Fuar boyunca, yemek kültürlerinin yaşatılmasına katkı sağlamak amacıyla, usta aşçılar tarafından; sac tava, kaburga dolması, Diyarbakır çöreği, meftune, Diyarbakır güveci, içli köfte gibi kentin yöresel lezzetleri hazırlanarak, bu lezzetlerin püf noktaları da ziyaretçilerle paylaşılacak. Fuar’da ayrıca et işleme atölyelerindeki usta şefler ziyaretçilere tecrübelerini aktaracak.
-28 İL STANDI-
Gastronomi Kenti ünvanlı Hatay’ın, tescilli yöresel ürünleri ve yüzlerce çeşit yemeği ile Diyarbakır’da yer almasının önemli olduğuna işaret edenlerin söylemi ise bir noktada buluşuyor:
“Hatay, kendini anlatma konusunda oldukça sıkıntılı zamanlar yaşıyor. Bu durum, Suriye’de yaşananların kente yansımalarıyla da ilgili belki ama… Gerek tescilli ürünlerin kent içindeki kontrol ve denetimleri, gerekse de gerçekleşen ulusal ya da uluslararası katılımlarda ortaya konanlar, ciddi bir koordinasyonsuzluk olduğunu ortaya koyuyor. Aslında şu ana kadar yaşanan sorunların Hatay Valiliği noktasında toparlanması ve kent tanıtımının ‘Hatay Mutfağı’ başlığında yaşanan bu çok başlılığına müdahil olunması gerekiyor. Aksi halde ne sıkıntılar bitecek ne de o sıkıntılara ilişkin bizlerin paylaşmaya devam ettiği eleştiriler.”
-Tamer Yazar-