Doç. Dr. Necmettin Çalışkan:

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan:

Dünya görüşü kimseyi bağlamaz!

Türkiye, 2010’daki Kamu Personel Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) sızıntı skandalından 12 yıl sonra, bu kez 2022-KPSS’deki benzer bir soru skandalını tartışıyor, ama en çok da yeni ÖSYM Başkanının olası tarikat bağlantısı iddialarını!

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı olarak görev yapan ÖSYM’nin yeni Başkanı Bayram Ali Ersoy’un, İsmailağa tarikatının ölen lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nu övdüğü paylaşımların kamuoyunda yarattığı tartışma, ÖSYM Başkanının olası tarikat bağlantısı iddialarını da tartışma konusu yaptı.

Bu konuda kısa bir değerlendirme yapan, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi, Partinin Hatay’daki güçlü ve etkili ismi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, yeni atanan ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy’u şahsen tanıdığını, dürüst ve liyakat sahibi değerli bir bilim insanı olduğunu ifade etti, “Kanaatimce kendi alanında Türkiye’nin yetiştirdiği ender beyinlerden birisidir ve mütevazi bir insandır” dedi.

Geçmişte üstlendiği birçok görevi başarıyla yerine getiren Ersoy’un, önümüzdeki günlerde, ÖSYM’de yaşanan birçok sıkıntıyı gidereceğini de dile getiren Çalışkan, ‘tarikat’ iddiaları için de şu değerlendirmeyi yaptı:

“Akademik kariyer sahibi olan herkes, konuşmacı olarak her yere davet edilebilir ve gidip konuşabilir. Önemli olan nereye gittiği değil, anlattıkları ve ne konuştuğudur. Zaten konuşma yaptığı yerler birbirinden farklı yerlerdir. Bilim insanı için esas olan; teröre bulaşmamış ve milli çıkarlar aleyhine olmayan mekanlarda doğru bildiklerini, milletin yararına anlatmaktır. Görevini en iyi şekilde yaptıktan ve adil davrandıktan sonra, dünya görüşünü kendi vicdanında sakladığı sürece, kimseyi bağlamaz.”

Tamer Yazar