Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Doç Dr. Sakallı’nın mesajı öğretmenlere “dersler uygulamalı olmalı”

İSTE’de Rektör Danışmanı ve

İSTE’de Rektör Danışmanı ve İklim Değişikliği Uzmanı olan Doç Dr. Abdulla Sakallı yeni eğitim öğretim yılında öğretmenlerden dersleri uygulamalı şekilde yapmaları dileğinde bulundu.
Teorik anlatımın Türk Eğitim Sistemi’nin önemli handikaplarından biri olduğunu savunan Doç Dr. Sakallı; “bilgi uygulamalı verilmeli” dedi ve şöyle devam etti.
“Okullarda Uygulamalı Dersler Eğitim sistemimizin en büyük handikaplarından birisi, derslerin sadece teoriye dayalı anlatılmasıdır. Öğrencilerin sadece sınava ve ezbere dayalı bir sistemle eğitilmesi, yaratıcı beyinlerin körelmesine ve bilgilerin kullanım alanlarına göre değil de, sadece ezbere bir şekilde özümsenmesine neden olmaktadır. Bu beyinlerden ileride Mühendis, Sağlıkçı, Sanatçı, Sosyal Bilimci, Ekonomist vs. gibi meslek gruplarında kalifiye eleman yetişmesi beklenemez. Üçgenin iç açılarının toplamının sayısal değerini bilmek farklıdır, bu bilginin günlük hayatta nerelerde en basit şekilde kullanıldığını anlatmak farklıdır. Isı ile Sıcaklık terimlerinin tanımını bilmek farklıdır, bunların günlük hayatta evde, iş yerinde nerede ve nasıl karşımıza çıktığını öğretmek farklıdır. Çocukları, özellikle 4-15 yaş aralığındaki çocukları küçümsemeyin. Onların anlama kapasitesini, sorgulama kapasitesini küçümsemeyin. Değerli öğretmenlerimiz. Lütfen ama lütfen bulunduğunuz okullarda, bilgiyi uygulamalı bir şekilde vermek için ilk önce kendinizi eğitin. Bilgiyi ezberletmek basittir. Onu uygulamalı bir şekilde özümsetmek ise zordur. Sizler zoru seçmedikçe, gelecek nesiller bunun ızdırabını çekecektir. Bu da, üretim ve hizmet sektörlerinin çökmesine neden olacaktır. Bu minvalde, bütün Öğretmenlerimizin yeni Eğitim ve Öğretim yılını kutlar, hepsine başarılar dilerim.” -Meriç Demiray-