Doğa uyanıyor Hayvanlar da…

Doğa uyanıyor Hayvanlar da…

Hatay Tabiatı Koruma Derneği’nin Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen: “Doğa, bütün coşkusuyla uyanıyor. Bu canlıların hepsi, ülkemiz doğasının biyolojik zenginlikleridir.”

Hatay’ın doğal bitki örtüsü ve canlıları üzerine ciddi çalışmalar gerçekleştiren Hatay Tabiatı Koruma Derneği’nin Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, “Doğa adına sevindirici görüntüler peş peşe geliyor” dedi.
Baharın gelmesiyle beraber doğanın da içinde barındırdığı hayvanlarla beraber uyanmaya başladığını dile getiren Sözen, “Birkaç gündür basında, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yılanların görülmeye başlandığı haberlerini mutlulukla izliyoruz. Bahar geldi ve doğa uyanıyor. Kış uykusundaki kurbağalar, semenderler, yılanlar, kertenkeleler, yer sincapları, yedi uyurlar gibi pek çok canlı, artık uyanıyor ve ekosistemdeki görevlerini sürdürmek üzere aktivite göstermeye başlıyorlar. Doğa, bütün coşkusuyla uyanıyor. Bu canlıların hepsi, ülkemiz doğasının biyolojik zenginlikleridir. Hiç birisi, korkulacak bir şey veya yok edilmesi gereken bir düşman değildir” tespitinde bulundu.
Doğa’da uyanan hayvanlardan birinin yılanlar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Sözen, ancak yanlış ön yargılar nedeniyle bu hayvanların öldürüldüğünü ifade etti ve mesajını da şu şekilde verdi:
“İnsanlarımıza, biyolojik çeşitliliğimizi ve zenginliğimizi çok iyi bir şekilde öğretmeli ve bir yılanın görülmüş olmasının korkulacak bir şey değil, mutluluk duyulacak bir şey olduğu bilincini yerleştirmeliyiz.”  Tamer Yazar