DOĞAKA Toplantısı Osmaniye’de

DOĞAKA Toplantısı Osmaniye’de

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOĞAKA) 102. Yönetim Kurulu Toplantısı, dün Osmaniye ilinde Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş illeri Valileri, Belediye Başkanları, Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanlarının katılımı ile gerçekleşti. Toplantıya, Hatay Valisi başkanlık etti. Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Doğan, toplantıyı açarken şu açıklamayı yaptı. “Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansımız, 2021 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde; destek programları uygulamaları, izleme-değerlendirme çalışmaları ve yatırım destek faaliyetlerine devam etmektedir. Destek programları kapsamında, turizm altyapısının iyileştirilmesi ve Osmaniye ilinde gıda sanayisinin geliştirilmesine yönelik iki ayrı program, 15 Aralık 2021 tarihi itibarıyla ilan edilmiştir. Turizm altyapısının iyileştirilmesine yönelik programa Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinden, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar başvuru yapabilecek olup, başarılı bulunan projelere 2 Milyon TL’ye kadar hibe desteği sağlanacaktır. Osmaniye ilinde gıda sanayisinin geliştirilmesine yönelik destek programa, Osmaniye ilinde gıda sektöründe yatırım yapacak KOBİ’ler başvuru yapabilecektir. Bu programda başarılı bulunan projelere, ilk 6 ayı ödemesiz olmak üzere, 24 ay vadeli ve sadece anapara geri ödemeli kredi tahsis edilecektir.

1 Milyon 500 TL’ye kadar kredinin kullanılabileceği programla, 40 Milyon TL’nin üzerinde yatırım hacminin harekete geçirilmesi hedeflenmektedir. Her iki programda başvuru süreci başlamış olup, başvuruların alınmasına 4 Şubat 2022 tarihine kadar devam edilecektir.
Ajansımız tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından, 2022 yılı Mart ayı sonunda başarılı projelerin kamuoyu ile paylaşılması planlanmaktadır. Bunların dışında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kalkınma Ajansları eliyle yürütülen ve üç ilimizi de kapsayan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı, Hatay ilimizi kapsayan Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve Kahramanmaraş ilimizi kapsayan Üreten Şehirler Programı’na yönelik projelendirme çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca, Aralık ayı içerisinde yapılan Girişimcilik Maratonu etkinliğiyle, Ajansımız, bölgemizde girişimcilik ikliminin geliştirilmesine katkı sağlamaya başlamıştır. İlk kez ve pilot olarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliği ile yapılan bu çalışmaya, 2022 yılında her üç ilimizde de daha geniş organizasyonlarla devam edilecektir.” -Selvi Günay-