DOĞAKA’dan destek

DOĞAKA’dan destek

İSTE’den organizasyon

Dr. Öğretim Üyesi Ersin Bahçeci: “İSTE olarak, Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin kurulmasının ve işlenmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. İSTE olarak, İskenderun’a değer katacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Fizibilite Çalışması Çalıştayı, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştay’a; İSTE Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tolga Depçi ve Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, İTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, İSTE Mühendislik Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ersin Bahçeci, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
-İŞBİRLİĞİ MESAJI-
İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depçi, Araştırmacısı olduğu projenin önemine ve proje ortakları ile atılan sağlam adımlara değindi. DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ise, birlikte atılan adamların daha sağlam ve gelecek vaat eden çalışmalar yapılmasını sağladığını ve İSTE ile işbirliği içinde olmanın kendileri içinde memnuniyet verici bir durum olduğunu belirtti.
-ZORUNLULUK!-
Konuyla ilgili Fizibilite tanıtım konuşmasını yapan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim elemanlarından Dr. Öğretim Üyesi Ersin Bahçeci, şunları söyledi:
“Kurulacak olan merkez, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve İTSO ortaklığında ve DOĞAKA Güdümlü Destek Projesi ile hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Kaynaklı birleştirme yöntemleri, diğer birleştirme işlemlerinden daha fazla dikkat özen ve kabiliyet istemektedir. Bu nedenle, sertifikalı kaynakçı ve kaynak uzmanlarının yetiştirilmesine özel önem verilmesi ve bu hususta sistematik ve sürdürülebilir bir çerçevenin çizilmesi gereklidir. Kaynak işlemlerinin amacına uygun ve istenilen düzeyde olması için, bu alandaki bilgilerin iyi kavranması, sentezlenmesi ve pratiğe dönüştürülmesi gerekmektedir. Profesyonel kaynakçıların yetiştirilmesi ve kaynak(çı) eğitmenlerinin eğitilmesi ve ayrıca bu alandaki gelişmelerin yakından takip edilerek bilimsel araştırmalar yapılmasını sağlayacak merkezlerin kurulması adeta zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle İSTE olarak, Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin kurulmasının ve işlenmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. İSTE olarak, İskenderun’a değer katacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”
Gerçekleşen Çalıştay’da yapılan konuşma ve sunumların ardından, katkılarından dolayı; İTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ve konuşmacılara, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depçi tarafından plaketleri takdim edildi.
-Mutlu Yanık-