Doğaya, Geçmişte Olduğu Gibi Duyarsız Davranamayız…

Doğaya, Geçmişte Olduğu Gibi Duyarsız Davranamayız…

Başkan Çinçin, Fidanlı Mahallesi ziyaretinde, tarımsal üretime ve ormancılık üretimine ağırlık verilmesinin önemine vurgu yaptı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, beraberinde Meclis Başkanları Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu üyeleri Serdar Şahutoğlu ve Genel Sekreterleri Ali Mullaoğlu ile birlikte, Oda Tarım Komitesi üyesi Ziraat Mühendisi Sünel Aksu Yılmaz’ı Fidanlı Mahallesi’nde ziyaret etti, fidan üretimleriyle ilgili bilgi aldı.
Başkan Çinçin, ziyaretteki açıklamasında, doğaya geçmişte olduğu gibi duyarsız davranamayacağımıza dikkat çekti, tarımsal üretime ve ormancılık üretimine ağırlık verilmesinin önemine vurgu yaptı.
Başkan Çinçin, ziyaretteki konuşmasında şunlara değindi:
“Fidan üretim sektöründe oldukça büyük bir üretim kapasitesine sahip Fidanlı Mahallesi ve civarındaki 4 mahallede, çoğu kadınlardan oluşan 1000-1500 kişiye mevsimlik olarak istihdam sağlanmaktadır. Bölgede her yıl milyonlarca fidan üretilmektedir, ki bu özelliğiyle de ülkemizin en önemli ve büyük fidan üretim alanlarından birisi olarak nitelendirilebilir. Üretim istatistikleri incelendiğinde, bölgede üretilen narenciye fidanlarının sayısının 3-4 milyona ulaştığı, aşılı fidan üretiminin ise yıllık 2 milyonu bulduğu görülecektir. Ayrıca, hurma ve badem fidanı sayılarında yıllık en az 1 milyon üretim hedefi bulunmaktadır.
Oldukça geniş fidan çeşitliliğine sahip Fidanlı’nın üretim kapasitesi fidan talebine göre değişmektedir. İhracat konusunda da önemli adımlar atmış olan Fidanlı’dan Türki Cumhuriyetlere ihracat oranı oldukça yüksektir Türkiye’nin her yerine satış yapılmaktadır. Fidanlı’da ve civar mahallelerde bulunanlar, babalarından devraldıkları mesleği 30 yıldır sürdürmektedirler.
Covid-19 Pandemi sürecinde de Odamızla gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ve araştırmalar bizlere göstermiştir ki, doğaya geçmişte olduğu gibi duyarsız davranamayız. Hem tarımsal üretime, hem de ormanlaşmaya ve mümkünse ormancılık üretimine ağırlık vermemiz gerekmektedir. Samandağ ilçemizin sahip olduğu fidancılık potansiyeli en iyi şekilde değerlendirilmeli ve bölgede çalışmalarını yürüten tecrübeli üreticilerle istişare edilmelidir. Bölge, hem ülkemiz hem de ilimiz için istihdam ve ticaret alanlarında oldukça büyük potansiyele sahiptir ve bizlere fırsat sunmaktadır.
Fidanlı Köyü’nde bulunan ve Odamız üyesi fidan üreticileri ile görüşmelerimiz neticesinde, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin dünya ve ülkemizin her coğrafyasına satış yapan Fidanlı Köyü fidan üreticilerinden hiç alım yapmamış olduğunu öğrendik ve Oda olarak, konu ile ilgili aracı olacağımızı üyelerimize belirttik. Edinilen bilgi ve belgeler doğrultusunda, bölgenin üretim oranının ve ürün çeşitliliğinin arttırılması için bölgeye acil olarak bir Doku Kültürü Laboratuvarı kazandırılması oldukça elzemdir. Fidanların uyum sürecinin kısaltılmasını, daha hızlı olarak üretilmesini ve hastalıklarla mücadelenin en yüksek seviyeye çıkarılmasını sağlayacak olan doku kültürü laboratuvarının bölgeye hizmet etmek üzere Odamız tarafından kazandırılması amacıyla gerekli çalışmalara başlanmıştır.” Mehmet ÖZGÜN