Doğayı Fark Ettik

Doğayı Fark Ettik

Kendine yetmenin gücünü de!

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle güncellenen yeni yaşamlarımıza dair çarpıcı bir tespitte bulundu.

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ve salgına bağlı vaka sayısı her geçen gün artarken, yeniden güncellenen yaşamlarımıza dair yeni öncelikleri keşfettiğimizi ifade eden isim, Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker oldu. Konuya ilişkin tespitinde, “Sokakta Hayat Var’dan Hayat Eve Sığar’a geçtik. Tüm dünyada yayılacağı belli olan bir virüs için, yumurta kapıya dayanınca değil, içeri girince ‘önlem de önlem’ demeye başladık” diyen Asker’in tespitleri şöyle:
“Dünyayı dize getiren bir virüse karşı, tüm komplo teorilerini okuyor ve inceliyoruz. Yeni dünya düzeninde, Covid 19 bize; doğaya dönüşün, toprağın, tarımsal üretimin, kendine yetmenin gücünü, önemini gösterdi. Küresel iklim değişikliğine karşı dünya liderlerinin yıllardır yaptığı zirvelere ve almaya çalışıp alamadıkları önlemlere karşı, bize ezber bozdurdu. Daha az tüketim, daha az enerji, daha az ulaşım derken, atmosfere yayılan sera gazları, bu kısacık süreçte bile etkisini göstermeye başladı. Kim ne derse desin, K.Ö. (korona öncesi) ve K.S. (korona sonrası) diye anacağımız bir düzen geliyor. Yıllardır; sokağa çöp atmayın, ağaçları kesmeyin, daha çok yeşil alan daha az beton, tersine göç söylemlerimiz, korona sonrası hayata geçecek gibi görünüyor. ‘Suya sabuna dokunmayalım’ derken, caddelerin sabunla yıkandığı günlere geldik. Çevresel anlamda, korona, herkesi çevreci yaptı.
Tabi bu kadar çevreci söylemden sonra, lütfen su zengini olmadığımızı da unutmayalım ve suyumuzu boşa akıtmayalım. Adil tüketim, adil dağıtım, adaletli bir çevre ve bir an önce koronasız bir hayat dilerken, canını önüne koyan, var gücüyle tıbbın ve bilimin ışığında, yüzü insana dönük tüm sağlık çalışanlarımıza yürekten minnet duygularımı ifade ediyorum.”
-Tamer Yazar-