Doktora Bıçaklı Saldırı

Doktora Bıçaklı Saldırı
Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde önceki gün, Acil Serviste görevli DOKTOR ile BİLGİ İŞLEM personeline bıçaklı saldırıda bulunuldu. Can kaybının olmadığı olay Hatay Tabip Odası tarafından kınandı.

Antakya’da Salı günü, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapmakta olan doktor ile bilgi işlem personeline, acil serviste, hasta yakınlarından biri tarafından bıçaklı saldırıda bulunuldu. Olayda ölen olmadı. Hatay Tabip Odası, olayı şiddetle kınarken, Sağlıkta Şiddet Yasası’nın acilen çıkarılması gerektiğini hatırlattı.

Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz, sağlıkta şiddetin devam ederken, Bakanlığın ise gelişmeleri izlemekle yetindiğini savundu ve şunları söyledi:

“Sağlık Bakanının son birkaç aydır ‘Sağlıkta Beyaz Reform’ olarak duyurduğu düzenlemeler, sağlık ortamında şiddeti önlemiyor. Sağlık ortamında kaos ve şiddet devam ediyor. Sağlık Bakanı hekimlerin, sağlık çalışanlarının sesini, feryadını duymuyor ya da duymak istemiyor.

Sesimizi duyun Sayın Bakan! Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ve kışkırtılmış sağlık talebinin oluşturduğu sağlık ortamı kapkara. Hekimler açısından her türlü olumsuzluk devam ediyor. Çalışma şartları düzeltilmeden, güvenli çalışma ortamı oluşturulmadan, ekonomik olarak bir parça düzeltilme yapılmış olması, ‘Sağlıkta Beyaz Reform’ olarak adlandırılamaz. Hekimler hâlâ beş dakikada bir hasta muayene ediyor, acillerin hali çok daha kötü.”

Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz!

Her gün, Türkiye’nin birçok yerinden şiddet haberi aldıklarını, okuduklarını hatırlatan Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz, sağlıkta yaşanan şiddet vakalarının sonuncusunun Antakya’da yaşandığının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Bu kez, Hatay Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde görev yapan Hekim arkadaşımıza ve Bilgi İşlem personeline bıçaklı saldırı oldu. Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. Bu şiddet olayını Hatay’dan duyurmaktan dolayı üzgünüz, öfkeliyiz. Öfkemiz büyüyor! Artık yeter!

Sayın Sağlık Bakanı! Görevi yaşatmak olan hekimlerin, sağlık çalışanlarının huzurunu, çalışma koşullarını düzeltmek, can güvenliğini sağlamak en başta sizin göreviniz. Sizi bir kez daha, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine kulak vermeye ve görevinizi yapmaya davet ediyoruz.

Amasız ve fakatsız çok acil;

1. Etkili bir Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılmalıdır. Daha önce çıkarılan sağlıkta şiddet yasaları, sağlıkta şiddeti bitirmekte etkili olmaktan çok uzaktır.

2. Güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları derhal oluşturulmalıdır. Daha iyi bir sağlık hizmeti verebilmemiz için tüm hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma ortamları, çalışma süreleri ve iş yükleri, bilimsel veriler ışığında, ilgili emek-meslek örgütlerinin de katılımı ve denetimiyle sağlanmalıdır.” -Haber/Cemil Yıldız-