Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

Doktorlar, Koruyucu Hekimlik İstedi

Doktorlar, Koruyucu Hekimlik İstedi
  • 13.07.2020
  • 538 kez okundu

Hatay Tabip Odası (HTO), Genel Kurulu’nu yaptı ve yeni yönetimini belirledi. Dün gerçekleşen seçimler sonunda, Hatay Tabip Odası’nın yeni Yönetim, Denetim, Genel Merkez delegeleri ve Onur Kurulu üyeleri belirlendi
Bu arada Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan ve muhtemelen de HTO’nun yeni başkanı olması beklenen Dr. Sadık Nazik, meslek mensuplarının koruyucu hekimlik isteklerini gündeme taşıdı. HTO’nun yeni yöneticisi ve muhtemel başkanı Dr Sadık Nazik’in, “Değerli Meslektaşlarım” başlıklı, Genel Kurul öncesi açıklaması şöyle:
“Sağlıklı ve güvenli bir iş ortamında hekim dayanışması içinde çalışmak, bilgilerimizi paylaşmak, öğrenmek ve öğretmek, mesleğimizi iyi hekimlik ortamında vicdanımızla yapmak, geleceğimize güvenle bakmak istiyoruz.
Birinci basamakta hizmeti yürüten hekimlerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayarak, gerçek bir koruyucu hekimlik uygulamasını talep ediyoruz. Aile hekimliğinde, her gün uyanınca yeni bir iş yükü ve angarya istemiyoruz.
Mesleki onurumuzu hiçe sayan, hekimler arası eşitsizliğe ve huzursuzluğa yol açan ‘performansa dayalı ek ödeme sisteminin’ olmadığı, hastalarımıza yeterli zamanı ayırabildiğimiz, gelecek kaygısı yaşamadığımız hastanelerde çalışmak istiyoruz. Sermaye sahiplerini daha da zenginleştiren, hekimleri kölelik sistemine mahkum edip devlet hastanelerini şirketlere dönüştüren şehir hastanesi aldatmacasından vazgeçilmesini talep ediyoruz.
Üniversitelerde, öğretim üyelerinin mesleki bağımsızlığını talep ediyoruz. Bütünüyle piyasa koşullarına terk edilmiş bu sağlık ortamında can çekişen tıp eğitimini ve uzmanlık eğitimini kabul etmiyoruz.
Hekimlik değerlerini ve halkın sağlık hakkını savunurken, barışın egemen olduğu, özgür, adil, demokratik bir ülkede yaşama talebimizi herkes için istiyoruz. Meslek odalarını işlevsizleştiren, sesini kısmaya çalışan uygulamaları kabul etmiyoruz.
Tüm meslektaşlarımızı şiddetin yaşanmadığı, insanca çalışma koşulları, çalışırken ve emeklilikte insanca ücret, iş güvencesi, sağlık hakkı, iyi hekimlik ve nitelikli sağlık hizmeti için müca-deleye çağırıyoruz.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ