Doktorlar Mesajı Net:

Doktorlar Mesajı Net:

Halk, Sağlığı İçin Hekimlere Kulak Vermeli..

Önceki gün Antakya’da, doktorların üyesi olduğu 3 ayrı kurumun ortak basın açıklamasında, halk sağlığının, hekimlere kulak vermeyle sağlanabileceği belirtildi. Hekim Birliği Sendikası ile Hatay Tabip Odaları adına yapılan açıklamalarda özetle şöyle denildi:
“Değerli halkımıza birkaç soru sorarak başlamak istiyoruz. Siz, 24 saat uyumadan, dinlenmeden çalışan bir servis veya taksi şoförüne, çocuğunuzu veya anne babanızı emanet eder misiniz? Biz cevap verelim, Hayır!
Ama 24 saat dinlenmeden çalışan hekime; çocuğunuzu, anne babanızı ve hatta kendi canınızı teslim ediyorsunuz. Arabanız bozulduğunda veya bakıma götürdüğünüzde, arabanızı 5 dakika içinde geri teslim etseler, içiniz rahat eder mi? Etmez! Ama 5 dakikada 1 hastane randevusuna ‘Hayır’ demiyorsunuz. Artık, sağlık hizmetleri sizler için ulaşılamaz hale geldi. Sizde çok iyi biliyorsunuz ki, bu sorunların kaynağı hekimler değil. Sağlık sisteminin eksikliklerinin sorumluluğu, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkılamaz. Bu sorunlardan biz de en az sizin kadar rahatsızlık duyuyoruz. Gelin, bu sorunların çözümünde ortak hareket edelim.”

“GELİN, SAĞLIĞIMIZ İÇİN HEKİMLERE KULAK VERELİM”
Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde gerçekleşen basın açıklamasında, hekimlerin istekleri ve sıkıntıları şöyle dile getirildi:
“Kamu hastanelerinde göreve yeni başlayan pratisyen ve asistan hekimler için temel ücret, yoksulluk sınırının en az iki katı, uzman hekimler için yoksulluk sınırının en az iki buçuk katı olmalıdır. Özel sağlık sektöründe çalışan hekimlerin sosyal güvenlik primleri, ‘prim ödeme tavanı’ üzerinden, çalıştıkları kurumlar tarafından ödenmelidir. Aile hekimi maaşları, en az yoksulluk sınırının iki katına yükseltilmeli, tüm ASM binaları kamu tarafından inşa edilmeli, Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği geri çekilmelidir. Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR farkı gözetilmeksizin, bütün emekli hekim maaşları yeniden düzenlenmelidir. Hekimlere nöbet ücreti kesilmeden, nöbet ertesi izin hakkı tanınmalıdır. Hekimler için ek gösterge 7.200 olmalıdır. Hekimleri de, hastaları da mağdur eden, hekimlere karşı şiddet kaynağı olan, halkın sağlığını tehlikeye atan ‘5 dakikada muayene’ dayatmasından vazgeçilmeli, hasta randevuları her hastaya en az 20 dakika ayrılacak şekilde düzenlenmelidir. Hastaları, müşteri olarak gören ‘paran kadar sağlık’ anlayışından vazgeçilmelidir.
Hatay Tabip Odası olarak, hekimlerin her türlü hak arama mücadelesini değerli buluyor ve destekliyoruz. Haklarımızı alana kadar, mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. 29 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak ‘Emek Bizim, Söz Bizim, Sağlık Hepimizin’ mitingine tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı davet ediyoruz.”