Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Doktorların
10 Acil İsteği Var

Doktorlar, ‘Acil 10’ isteğin

Doktorlar, ‘Acil 10’ isteğin çözümüne yönelik adım atılmazsa, 14-15 Mart günleri Türkiye genelindeki bütün Hastaneler, ASM’ler ve Sağlık Kurumlarında GREV yapacak.

Doktorlar, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarına hazırlık yaparken, meslek mensupları, acil çözüm bekleyen 10 sorunları olduğunu, bunların çözümü noktasında çaba gösterilmediği takdirde, 14-15 Mart günlerinde Tıp Bayramı kutlaması yerine; Hastanelerde, Sağlık Kurumlarında, Aile Sağlık Merkezlerinde tüm doktorların grev yaparak işi bırakacaklarını duyurdu.

Hatay Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Dünyada ve Türkiye’de, milyarlarca insanın çalışma ve sosyal hayatını etkileyen, sağlığını bedenen ve ruhen sarsan, hepsinden önemlisi de milyonlarca kişinin yaşamına mal olan bir pandeminin iki yılını geride bıraktık. Kovid-19 pandemisi döneminde, yönetme yetkisine sahip olanların yapamadıklarından kaynaklanan önlenebilir ölümler yaşanırken, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları sonucunda, pandeminin daha da yıkıcı olmasının önüne geçildi. Pandemi, herkese, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ne kadar yaşamsal ve önemli bir iş yaptıklarını gösterdi.

Bizler, böylesi önemli bir alanda nitelikli hizmet üretmeye çabalarken, pandemi ile birlikte ekonomik krizin derinleşmesi, çalışma koşullarımızda yaşadığımız zorlukları artırmış, ekonomik haklarımız giderek gerilemiştir. İşlemeyen ve sağlıksızlık üreten sağlık sisteminin tüm yükünü bizler çekiyor ve emeğimizin karşılığını alamadan, her geçen gün umutsuzluğa sürükleniyoruz. Ancak yaşadıklarımızın kader olmadığını biliyoruz.

81 ili temsil eden 65 Tabip Odamız ve 180 bin hekimin meslek örgütü Türk Tabipleri Birliği olarak, sağlık emek-meslek örgütleri ile birlikte, uzun süredir sağlık alanında yaşanan, bizi umutsuzluğa sürükleyen bu karanlık tabloya karşı, haklarımız ve daha iyi bir sağlık ortamı için mücadele ediyoruz.

Beyaz Yürüyüş, Beyaz Forum, Beyaz GöREV, Beyaz Nöbetlerle bizi yok sayanlara, kulaklarını tıkayanlara karşı taleplerimizi dile getirdik. Bir kez daha, Tabip Odalarımızla birlikte, başta TBMM olmak üzere, etkili, yetkili olan herkese sesleniyoruz… Emeğimizin karşılığını alamadığımız, tüketen çalışma koşullarına, sağlık alanında yaşanan şiddete tek bir gün bile tahammülümüz kalmadı.”

-10 ACİL İSTEK-

Türkiye genelinde hekimlerin 10 acil isteği olduğu, emekleri için, hakları için, acil taleplere yönelik adım atılmaz ise 14-15 Mart Pazartesi ve Salı günleri bütün Türkiye’de, bütün sağlık kurumlarında G(ö)REV’de olunacağı belirtilen Hatay Tabip Odası açıklamasında, 10 acil istek ise şöyle sıralandı:

“TTB’nin önerdiği ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ acilen yasalaşmalı, cezalar tutuksuz yargılanma ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması düzenlemelerinin uygulandığı sınırların üzerine çıkarılmalıdır.

1.Kamu hastanelerinde göreve yeni başlayan pratisyen ve asistan hekimler için temel ücret (maaş+sabit ek ödeme), yoksulluk sınırının en az iki katı, uzman hekimler için yoksulluk sınırının en az iki buçuk katı olmalı, sabit ek ödemeler genel bütçeden karşılanmalıdır.

2.Özel sağlık sektöründe çalışan hekimlerin sosyal güvenlik primleri, prim ödeme tavanı üzerinden, çalıştıkları kurumlar tarafından ödenmeli ve ücretleri de en az yoksulluk sınırının iki buçuk katı olmalıdır.

3.Aile hekimi maaşları, en az yoksulluk sınırının iki katına yükseltilmeli, tüm ASM binaları kamu tarafından inşa edilmeli, aynı standartlarda donanımı kamu tarafından sağlanmalı, bütün giderleri Sağlık Bakanlığı’nca karşılanmalı, Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği geri çekilmelidir.

4.OSGB’lerde çalışan işyeri hekimlerinin ücretleri, Türk Tabipleri Birliği’nin belirlediği asgari ücret üzerinden ödenmelidir.

5.Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR farkı gözetilmeksizin, bütün emekli hekim maaşları (25 yılda emeklilik baz alınarak) pratisyen hekimler için asgari 15.000 TL, uzman hekimler için asgari 18.000 TL’ye çıkarılmalıdır.

6.Çalışma ortamlarımız ve koşullarımız iyileştirilmeli, başta asistanlar olmak üzere, bütün hekimlere nöbet ücreti kesilmeden; nöbet ertesi izin hakkı tanınmalı, intörn hekim ücretleri en az asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır.

7.Kovid-19, illiyet bağı aranmaksızın, meslek hastalığı sayılmalı, pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı uygulanmalı, hekimler için ek gösterge 7.200 olmalıdır.

8.Sağlık sistemi ve kurumsal sorunlar kaynaklı malpraktis davaları ile hekimleri ödeyemeyecekleri tazminatlara mahkûm eden uygulamaların önlenmesi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

9.Hekimleri de, hastaları da mağdur eden, hekimlere karşı şiddet kaynağı olan, halkın sağlığını tehlikeye atan ‘5 dakikada muayene’ dayatmasından vazgeçilmeli, hasta randevuları, her hastaya en az 20 dakika ayrılacak şekilde düzenlenmelidir.”

Hatay Tabip Odası açıklamasının son bölümünde de şöyle denildi:“14 Mart Sağlık Haftası’na doğru giderken, taleplerimizin acilen karşılanmasını istiyoruz. Oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz. Yaşama adanmış bir mesleğin mensupları olarak, hakkımızın gasp edilmesine, kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretlerine karşı, ‘Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde, Emek Bizim Söz Bizim’ diyerek mücadelemize devam edeceğiz. Herkesi de bu mücadele de yanımızda olmaya çağırıyoruz.” -Haber/Cemil Yıldız-