Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dokunulmazlık dosyaları TBMM’de

Aralarında CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun

Aralarında CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun da bulunduğu 4 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke TBMM’ye ulaştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik iddiaları nedeniyle Tanrıkulu hakkında ‘Devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama’ suçu yönünden Adalet Bakanlığından soruşturma izni istemişti. Tanrıkulu katıldığı bir televizyon programında TSK’nın Uludere Roboski köylülerini bombaladığını iddia etmişti.

Bakanlığın soruşturma izni vermesinin ardından Başsavcılık, Tanrıkulu hakkında, ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ ve ‘Devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama’ suçlarından dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle hazırladığı fezlekeyi, Adalet Bakanlığına göndermişti. Bakanlık da fezlekeyi, TBMM’ye iletilmek üzere Cumhurbaşkanlığına sunmuştu.

TBMM Başkanlığına iletilen fezleke, Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyona havale edildi. YSP Muş Milletvekili Sezai Temelli, MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’a ait dokunulmazlık dosyaları da Meclis’e ulaştı.

Roboski olayı nedir?
Kamuoyunda “Roboski Katliamı” olarak bilinen olay 28 Aralık 2011’de yaşandı. Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde sınırdan  terör örgütü üyeleri geçtiği ihbarı üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı savaş uçakları grubu bombalamış 17’si çocuk 34 kişi hayatını kaybetmişti. Öldürülenlerin kaçakçılar olduğu ortaya çıkınca günlerce tartışılmıştı. (Sami Gökçe)