Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolmaların Şahı “Şıhıl Mahşi”

Yemekteyiz’e damgasını vurdu TV8’in

Yemekteyiz’e damgasını vurdu

TV8’in beğenilen ve sevilen programı “Zuhal Topal ile Yemekteyiz” programının Hatay özel bölümü Pazartesi günü yayınlandı.

İlk gün yarışmacısı olarak yarışan Mürüvet Güzelmansur’un yaptığı yöremize ait Şıhıl Mahşi, dolmaların şahı olarak da bilinen yemek, geceye damga vurdu. Et ile sebzenin ustaca birleştiği, iç harcında çam fıstığı, nohut, kıyma ve çeşitli baharatlar bulunan bu lezzetli yemeğin tarifini ve püf noktalarını, Kurtuluş Caddesi’nde yer alan ev yemekleri ile ünlü “Evim Mutfağı” sahibi Yasemin Karanlık anlattı.

Ev hanımı olarak kendi el lezzetini sunan ve işletme açan Yasemin hanımın tarifine göre, farklı ve lezzetli bir yemek olan Şıhıl Mahşi için öncelikle olarak, yemeğin ana ürünü olan kabakların dış kısmına çizgili bir görüntü veriliyor ve içi de kaşık yardımıyla çıkarılarak kızartılıyor.

Yemeğin detaylarına dair konuşan Yasemin Karanlık, yemeğin püf noktalarını merak edenler için şy detayları verdi:

“Ardından, ayrı bir tencerede kıyma, soğan ve önceden haşlanmış nohutu kavurarak, bir iç harç hazırlıyoruz. Kızartılmış kabakların içini, hazırladığımız harç ile doldurup, ağzını kabak içi ile kapatıyoruz. Daha sonra domates salçasından su hazırlayıp, fırın tepsisine dizilmiş kabakların üzerine döküp, 180 derecelik fırında 30 dakika pişiriyoruz.”

Evim Mutfağı sahibi Yasemin Karanlık, yemeğin en önemli püf noktasına da değinerek şunu ekledi:

“İç harç pişerken, mutlaka üzerini kapakla kapatmalıyız. Bu yöntemle, yemeğin hem daha iyi pişmesi sağlanır hem de doğrudan içine su girmediğinden, aromasını da muhafaza etmiş olursunuz.”

Şıhıl Mahşi, Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşabilmiş, Hatay’ın en önemli lezzetlerinden biri olması yanı sıra aynı zamanda Halep ve Kilis gibi birçok yörede de sıkça yapılıp, çok sevilen ve klasikler arasında yer almayı başarmış bir yemektir, dolmaların şahıdır. -Duygu Ertaş-