Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolmuş Ücretine % 20 Zam!

Şehir içi dolmuş ücretine

Şehir içi dolmuş ücretine % 20 zam, öğrenci indirimi % 25, Harbiye’de M ve BB plakalı araçların güzergahları değiştirildi, 308 nolu hat iptal edildi!

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) bünyesinde bulunan, kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin aylık kurul toplantısı, HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda 15 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirildi. Toplantıda, şehir içi dolmuş ücretine maliyet artışları gerekçesiyle % 20’lik artış getirilirken, öğrenci indirimi ise % 25 oldu. Bu arada, Harbiye yönüne çalışan otobüslerle ilgili olarak da, M ve BB tipi araçların seyir ettiği güzergahlarda değişikliğe gidildi, 308 nolu hat ise iptal edildi.
HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık başkanlığında, Ulaşım Dairesi Başkanı M. İkbal Polat ve diğer kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, gündem maddeleri görüşülerek oylamaya sunuldu. Hatay Büyükşehir Belediyesi koordinesinde, ilgili resmi ve özel farklı kurum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen UKOME toplantısında ele alınan konular ile varılan sonuçlar şöyle:
Harbiye bölgesinde toplu taşım araçları arasında yaşanan problemlerin önüne geçebilme adına, M plakalı bireysel işleticiler ile BB plakalı özel denetimli toplu taşıma araç işleticilerin güzergahların tamamen birbirinden ayrılmış olup, 308 Nolu Hat iptal edilerek, Harbiye istikameti ve M plakalı araçların çevre yolu üzerinde Hatay Şehir Hastanesi istikametine doğru gideceği şekilde bir düzenleme kararı alındı.
-Erzin ilçesinde faaliyet gösteren S.S.14 Nolu Erzin Yolcu Min. Oto. ve Serv. Hiz. Mot. Taş Koop.’nin Burnazyolu güzergâhında değişiklik yapılarak, Erzin-Burnaz talep edilen güzergâh gidiş: Çarşı minibüs garajından hareketle; Nalbantlar Sk.-Güriz Sk.- Kurtuluş Cad.-Yahya Kemal Cad.-Cami Caddesi-Hanifi Soylu Bulvarı-D-817 Karayolu-Dörtyol-Ceyhan Yolu-Yukarıburnaz-Turunçlu-Aşağıburnaz-Organize Sanayi Bölgesine varış. Erzin-Burnaz talep edilen güzergâh dönüş: Organize Sanayi Bölgesinden hareketle; Aşağıburnaz-Turunçlu-Yukarıburnaz-Dörtyol-Ceyhan yolu-D-817 Karayolu-Hanifi Soylu Bulvarı-Cami Cad.-Yahya Kemal Cad.-Kurtuluş Cad.-Güriz Sk.-Nalbantlar Sk.-Çarşı minibüs garajına varış şeklinde, Organize Sanayi Bölgesine kadar uzatılması talebi oybirliği ile karara bağlandı.
– Belen ilçesinde faaliyet gösteren Güzelyayla Mahallesi’nde toplu taşıma sistemi mevcut olmadığından, 34 Nolu Belen Kooperatifi güzergahı, Güzelyayla Mahallesinden hareketle, Müftüler Mahallesi-Antakya İskenderun Karayolu-Mareşal Çakmak Caddesi-Girne Caddesi-İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi-Profesör Muammer Aksoy Caddesi-Tayfur Sökmen Bulvarı-115. Sokak-Minibüs Garajına varış şeklinde düzenlendi.
-Toplantının 19. Maddesinde, vatandaşlarda gelen Tahtaköprü-Arpahan arasında toplu taşım hizmeti veren aktarma araçlarının Aşağıoba Mahallesi’ne kadar gelmesi talebinde bulunulduğu, yapılan çalışmalarda, bölgeye toplu taşım hizmeti veren 1 adet münferit işleticinin olduğu, işleticinin günde sadece tek sefer yaptığı ve vatandaşların bu durum karşısında mağdur olduğu tespit edildiği, bu durumun önüne geçebilmek adına bölgeye en yakın toplu taşım hizmeti verebilecek olan hat, Üniversite-Serinyol Bölgesi güzergâhlarından olan 200-A7 Nolu hatta gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından, 200-A7 NoluHat Uzunalıç Mahallesinden hareketle-Tahtaköprü Mahallesi -Sencari Caddesi-Atatürk Caddesi-Antakya İskenderun Karayolu-112 Acilden önceki köprüye varmadan sağa dönüş-Paşaköy Mahallesi-Aşağıoba Mahallesi-Arpahan Mahallesi son durak. Dönüş: Arpahan Mahallesinden hareketle-Atatürk Caddesi-Sencari Caddesi-Tahtaköprü Mahallesi-Uzunalıç Mahallesine varış şeklinde revize edilmesi talebi oy birliğiyle kabul edildi.
İl geneli toplu taşıma ve ulaşımın iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirilen toplantıda, 19 ana gündem ve 12 ek gündem olmak üzere, toplamda 31 madde görüşüldü. Görüşülen 27 madde kabul, 3 madde alt komisyon ve 1 madde de ret yününde karara bağlandı. -Cemil Yıldız-