Dönüşümlü ve Tek Havuz!

Dönüşümlü ve Tek Havuz!

Şoförler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, şehir içi yolcu taşımacılığındaki sistemi gösterdi…

Antakya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, toplu taşımada Antakya ve Defne ilçelerini kapsayan tek havuzlu bir proje üzerinde çalıştıklarını, yapılan dönüşüme alternatif olarak, tüm kooperatiflerle mutabakata vardıklarını açıkladı.
Antakya Şoförler Odası Başkanı Aziz Yılmaz, uygulamak istedikleri proje ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Toplu taşımada şu ana kadar uygulamaya konan ve önümüzdeki süreçte uygulamaya konulacak olan ulaşım planında, şoför esnafının yararına olmayan düzenlemelerin yanı sıra, hakkaniyetle bağdaşmayan bir tablo söz konusu. Biz, esnaf temsilcileri olarak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu projeyi şoför esnafıyla paylaştık. Memnuniyetle karşıladılar.
Dönüşüm sürecinde yaşanan sıkıntıları çözmenin tek yolu, Defne ve Antakya’daki tüm kooperatiflerin araç yenileme işlemini kendi içinde yapmalarına fırsat tanıyarak, dönerli çalışma düzeni dahilinde tek havuzlu bir sisteme geçmektir. Hem vatandaşların hem şoför esnafının rahat edeceği bu sistemi, STK’ların ve kooperatiflerin de destek ve onayıyla beraber kısa bir süre içinde Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne sunacağız.”
UZLAŞMADAN YANAYIZ
Şoförler Odası olarak yeniliğe destek verdiklerini ifade eden Yılmaz, bu süreçte şoför esnafına danışılmadığını savunarak, ortaya çıkan sorunların bu iletişimsizliğe neden olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:
“Biz, uzlaşmadan yanayız. Antakya ve Defne ilçelerinde güzergâhlar, her esnafın dönüşümlü çalışabileceği bir şekilde yeniden oluşturulmalı. Güzergâhlar, her esnafın dönerli bir şekilde çalışabileceği bir şekilde güncellenmeli ve tüm esnaf kazancını tek havuzlu bir sistemden elde etmelidir. Bu gerçekleştiği zaman, yolcular, toplu taşımanın güncellenen güzergâhları ile diledikleri yere daha kolay gidebilecek. Toplu taşımayı teşvik etmiş olacağız. Şoför esnafı da belli aralıklarla farklı güzergâhlarda çalışacağı için, hem iş yükünde hem de kazançta adaleti sağlamış olacağız.”
Şoförler Odası Başkanı Yılmaz, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın sunacakları projeye olumlu bakacağına inandıklarının altını çizerek, “Benzer bir sistem Antalya ve Kahramanmaraş’ta başarıyla uygulanıyor” bilgisini verdi.
15 İLÇEYE YENİ TAKSİ DURAĞI
Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin 15 ilçede yeni taksi durağı açılması için girişimleri olduğunu da belirten Yılmaz, “Bu eksikliği ihale açma yoluyla gidermeye ihtiyaç yok. Antakya ve Defne ilçelerinde 400’e yakın taksi var. Birbirine yakın çok sayıda taksi durağının varlığı söz konusu. Dolayısıyla, yeni duraklar için ihale açmak yerine, merkezde atıl durumda diyebileceğimiz taksilerin ihtiyaç duyulan bölgelere yönlendirilmesi en isabetli girişim olacaktır” dedi. -Cemil Yıldız-