Dört dörtlük bir kitap

Dört dörtlük bir kitap

Usta Kalem Emin Çölaşan, Babüroğlu’nun “22 Gün 22 Gece Sakarya” adlı kitabını köşesine taşıdı, tanıtımını yaptı.

Usta Kalem, Sözcü Yazarı Emin Çölaşan, İstanbul Aydın Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi, Emekli Tuğgeneral hemşerimiz Naim Babüroğlu’nun “22 Gün 22 Gece Sakarya” adlı kitabını köşesine taşıdı, tanıtımını yaptı ve dört “dörtlük bir kitap” olduğuna vurgu yaptı.
Çölaşan, dünkü köşesinde kitap ile ilgili şunlara yer verdi:
“Sevgili okurlarım… 1921 yılında gerçekleşen Sakarya Meydan Savaşı, bizim milli mücadele yıllarımızın ve zaferimizin çok önemli bir kesitini oluşturur, ama biz bu zaferi nedense pek bilmeyiz, anımsamayız.
Emekli general Naim Babüroğlu, bu süreci baştan sona araştırdı, belgeleri topladı ve dört dörtlük bir kitap yazdı: ‘22 Gün 22 Gece Sakarya. Mustafa Kemal Paşa’nın Sakarya’da en sıkıntılı Günleri.’ Niçin sıkıntılı? Çünkü Yunan Ordusu Ankara kapılarına dayanmış durumda. Başkomutan karar veriyor, ‘Gerekirse Ankara boşaltılacak, başkent Ankara, Kayseri veya Konya’ya taşınacak.’
Sakarya Savaşı deyip geçmeyin, günlerce sürüyor. Son gücümüzle savaşıyoruz. Kaybedersek, Ankara elden çıkacak. Çoğu subay, 15 bin askerimiz şehit düştü. Mustafa Kemal Paşa şöyle dedi: ‘Subaylarımızın kahramanlığı hakkında söyleyecek söz bulamamam. Ancak doğruyu ifade edebilmek için diyebilirim ki; bu savaş, bir subay savaşı olmuştur.’
TBMM, Sakarya Zaferi sonrasında, Başkomutan’a hem mareşal rütbesi, hem de Gazi unvanı verdi. Ankara’nın hemen yanı başında kazanılan bu büyük ve anlamlı zaferi ne yazık ki yeterince bilmiyoruz. O kadar ki, zaferi kazandığımız gün olan 13 Eylül 1921’in yıldönümlerinde doğru dürüst bir kutlama bile yapamıyoruz.
Emekli General Naim Babüroğlu, Sakarya savaşlarını araştırmış, arşivlere girmiş ve 22 gün süren kanlı muharebelerin her gününü ve çekilen sıkıntıları kitabında ayrı ayrı anlatmış ve çok rahat okunan belgelerle dolu bu kitabı ortaya çıkarmış. Ellerine sağlık.”
Babüroğlu, duyarlılığından dolayı Çölaşan’a teşekkürlerini iletti.
Mehmet ÖZGÜN