Dört kazan Hirise bir saatte tükendi

Dört kazan Hirise bir saatte tükendi

Samandağ Evvel Temmuz Festivali’nde en lezzetli gelenek, yoğun katılımla gerçekleştirildi

Samandağ Evvel Temmuz Festivali kapsamında en lezzetli gelenek yoğun katılımla gerçekleştirildi. Festival etkinlikleri dahilinde dört kazan hirise pişirildi ve katılımcılara dağıtıldı. 1 saat içinde dört kazan hirise tükenirken, lezzetli yemeğe ulaşmak isteyen katılımcılar arasında adeta izdiham yaşandığı gözlendi.
Rumi takvime göre Temmuz’un 1’i anlamına gelen Evvel Temmuz’un, kullandığımız miladi takvimle 14 Temmuz’a denk geldiği bilgisi verildi.
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Festival Komitesi Üyesi Mevlüt Oruç, Evvel Temmuz’un aslında bir festival değil, bir bayram olduğunu ifade etti ve şunları dile getirdi: “Festivalimize karakterini veren, tarihi eser niteliğindeki bayramımızın geleneksel kutlanma ritüellerine aykırılık teşkil etmeyen etkinlikler ile zenginlik katmaya çalışıyoruz. Zaman tüneline girip, aylar öncesinden yeni elbise hazırlıklarına girişilen çocukluğumuzun Evvel Temmuz Bayramının heyecanını, sevincini yakalamaya çalışıyoruz. Çoluk çocuk, traktör, kamyon kasaları, at, eşek arabaları ile yılda bir kez Samandağ sahiline, piknik ve mesire yerlerine, ayn’a (su kaynağı), Hz. Hıdır makamına gidilen çocukluğumuza…”-Mehmet ÖZGÜN-