Dörtyol Belediyesinde …

Dörtyol Belediyesinde …

99 AT’ın kaybolması olayının suçlanan ismi…

Veteriner İşleri Müdürüne, Memuriyetten Men İsteğine Red!

Yaklaşık 2 yıl önce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ilimiz Dörtyol Belediyesi’ne gönderildiği belirtilen ve daha sonra kaybolduğu açıklanan 99 at olayı ile ilgili adli soruşturma yanı sıra idari soruşturmada ise yeni bir gelişme oldu.

İçişleri Bakanlığı, Dörtyol Belediyesi’nin olaydan sorumlu tutulan Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız’ın memuriyetten atılması ile ilgili resmi isteme “hayır” dedi ve isteği reddetti.

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Hatay’ın Dörtyol İlçe Belediyesi tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hibe ettiği kayıp 99 atla ilgili, ‘görevinde ihmal ve basında atlarla ilgili belgelerin yer alması’ nedeniyle hakkında soruşturma açılan Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız’ın devlet memurluğundan çıkarılması talebini oy birliğiyle reddetti.

NE OLMUŞTU?

İBB Meclisi’nin 16 Ocak 2020 tarihli oturumunda alınan kararla, Adalar’da atlı fayton taşımacılığı sonlandırıldı. Belediye, satın aldığı atları sahiplendirdi. Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyelere teslim edilen atlardan 100’ü, 2 parti halinde, 13 Ağustos ve 18 Ağustos 2020 tarihlerinde Dörtyol Belediyesi’ne hibe edildi. Kaybolmamaları için üzerlerinde çip bulunan atlardan biri, taşınma sırasında öldü. Aradan geçen süre içinde hibe edilen 99 atın kaybolduğu öne sürüldü. Dörtyol Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız, Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekçede, “Her ne kadar 100 atın, evrak üzerinde, Dörtyol Belediye Başkanı ve belediye memuru tarafından imzalanıp teslim alındığı görülse de Veteriner İşleri Müdürlüğümüz ve Belediyemiz tarafından fiziki olarak teslim alınmamışlardır” dedi.

Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar sürerken, Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız hakkında, görevinde ihmali olduğu gerekçesiyle idari soruşturma açılmış ve soruşturmaya, atlarla ilgili basında dilekçe ve belgelerin yer alması da eklenmişti.

Sürecin sonunda, İçişleri Bakanlığı, sorumlu tutulan Veteriner İşleri Müdürü’nün memuriyetten atılması istemini reddetti.

-Haber/Cemil Yıldız-