Down Sendromlu Genç “Balkonda Umut Yeşertiyor”

Down Sendromlu Genç “Balkonda Umut Yeşertiyor”

Kalaycıoğlu, HBB’nin projesine örnek çalışmasıyla destek veriyor…

Down Sendromlu Fuat Orhan Kalaycıoğlu, uzun süre eğitim gördüğü ZİREM Yaşamköy’ün ardından, bu kez de Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin (HBB) başlattığı ‘Balkonlarda Umut Yeşeriyor’ Projesi sayesinde bilgi ve becerisini geliştiriyor.
Araştırmacı-Gazeteci-Yazar Mithat Kalaycıoğlu ile emekli öğretmen-eğitimci Gülsüm Kalaycıoğlu’nun evlatları Fuat Orhan Kalaycıoğlu, ZİREM Yaşamköy’de eğitim aldığı dönemlerde başarılı çalışmalara imza atmıştı. ZİREM Yaşamköy’de yaklaşık 8 yıl seracılık ve zeytincilik eğitimi gören Fuat Orhan Kalaycıoğlu, Yaşamköy’ün kapanması üzerine ikamet ettiği Antakya Akevler Mahallesi’nde dört tarafı bahçe olan evde; limon, mandalina, hömbeles, greyfurt, turunç ağaçlarının bulunduğu, ayrıca çeşitli sebzelerin yetiştiği bahçe içerisinde uzun süre yaşadı ve burada daha da deneyim kazandı.
Fuat Orhan Kalaycıoğlu, iki yıl önce, Defne ilçesine bağlı Aşağıokçular Mahallesi’nde apartman katına taşındı. Apartman katında bahçe işlerinden ayrı kalması, onu, çok sevdiği ve uğraş verdiği çalışmalarından uzak tuttu. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş’ın başlattığı ‘Balkonlarda Umut Yeşeriyor’ Projesi ise Fuat Orhan Kalaycıoğlu’nun çalışma azmini yeniden güçlendirdi. Bu proje ile beraber harekete geçen Orhan Fuat Kalaycıoğlu, kendisine gönderilen biber, patlıcan ve domates fidelerini balkonunda yetiştirmeye başladı.
Anne Gülsüm Kalaycıoğlu, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ve Prof. Dr. Nazan Savaş’a, başlatılan proje nedeniyle teşekkür ederek, “Bu proje, sadece balkonlardaki umutları yeşertmedi. Ayrıca down sendromlular için açılan hobi bahçesi sayesinde, öğrenciler, doğal ortamda hem terapi ediliyor hem de öz güven kazanıyor. Hobi bahçesinde sebze yetiştirerek sosyal hayata katılıyor” dedi.
Downsendromlu oğlunun hobi bahçe sayesinde yöreye özgü sebzeleri ekerek, bakımını, sulamasını ve toplanmasını yaparak boş zamanlarında güzel vakit geçirdiğini ifade eden Gülsüm Kalaycıoğlu, “Engelli çocuklarımız biraz daha hassas olduğu için daha fazla ilgi ve alaka bekliyor. Yetkililerimiz de, çocuklarımıza bu yakın ilgi ve alakayı fazlasıyla gösteriyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Zevkle çalışma imkanı buluyorlar. Patlıcan, biber ve domates gibi sebzeleri zevkle yetiştirip toplamanın mutluluğunu yaşıyor. Bize bu heyecanı ve mutluluğu yaşatan projenin mimarı, Başkanımızın değerli eşi Prof. Dr. Nazan Savaş’a çok teşekkür ediyorum” dedi. Mehmet ÖZGÜN