Dr. Berktaş, sigara tiryakilerini uyardı:

Dr. Berktaş, sigara tiryakilerini uyardı:

Sigara Bulaşıcı Hastalıklar İçin Risk…

İskenderun Palmiye Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, koronavirüs salgınından sigara içenlerin daha fazla etkilendiğine dikkat çekti.
Tüm dünyada en sık ölüm ikinci ölüm nedeninin tütün ürünleri kullanımından kaynaklandığını ifade eden Dr. Berktaş, sigaranın bulaşıcı hastalıklar için de riks oluşturduğunu ifade etti. Tütün ürünlerinin, başta akciğer kanseri olmak üzere birçok sağlık problemine yol açarken, bu hastalıklara sahip bireylerin koronavirüs için riskli grupta bulunduğunu ifade eden Uzm. Dr. Özlem Berktaş, “Dünya Sağlık Örgütü, her yılın 31 Mayıs´ını ‘Sigarasız Dünya Günü´ olarak kabul etmiştir. Tütün kullanımı, tüm dünyada en sık ikinci ölüm nedenidir ve günümüzde her on kişinin birinin ölümünden sorumludur. Ayrıca coronavirüs enfeksiyonunun sigara kullananlarda daha ağır seyrettiği biliniyor. Bulaşıcı hastalıklar için sigara büyük risk” dedi.
KOAH´ın en önemli risk faktörünün sigara olduğunu hatırlatan Dr. Berktaş, şunları söyledi:
“Ülkemizde 40 yaş üzerindeki her beş kişiden biri KOAH hastasıdır ve her 10 KOAH hastasından sadece biri hastalığını biliyor. Özellikle sigara içenlerde KOAH riski daha fazladır. KOAH´ı önlemenin en önemli yolu, sigarayı bırakmaktır.”  Mehmet ÖZGÜN