Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dr. Kaya Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çığlığına ortak oldu

CHP Osmaniye Milletvekili ve

CHP Osmaniye Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Dr. Asu Kaya, Osmaniye’de, soğan tarlasında mevsimlik tarım işçilerini ziyaret etti.

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, bir siyasi partinin il başkanının, mevsimlik tarım işçileri için “tatil amaçlı başka şehirlere gidiyorlar, tatil amaçlı yer değiştiriyorlar” dediğini hatırlatarak, “Mevsimlik tarım işçileri tatil amaçlı yer değiştiriyor” diyen siyasileri Osmaniye’de soğan tarlasına, mevsimlik tarım işçilerinin feryadını duymaya davet ediyor.

Asu Kaya, Osmaniye’de, soğan toplamaya gelen mevsimlik tarım işçilerini tarlalarında ziyaret etti ve sorunlarını dinledi.

Asu Kaya, soğan hasadı yapan mevsimlik kadın işçileri tarla ziyaretinde şunları söyledi:

“Tarlalarda çok büyük eziyetler çekerek çalışan mevsimlik tarım işçilerimiz tatil için değil, ekmek parası kazanmak için tarlalarda güvencesiz koşullarda çalışmak zorunda kalıyorlar. Okula gitmesi gereken Esma kızımız, okulunu bırakmış. Şanlıurfa’dan Osmaniye’ye gelmiş olan ailesiyle tarlada çalışıyor. Ailelerin parası yok, çocukları düzenli sağlık hizmeti de alamıyorlar. Şanlıurfa’dan gelen aileler, kendi kentlerinde istihdam imkânı olmadığından, açılan fabrikalar olmadığından yakınıyor ve istihdam desteği istiyorlar.”

CHP’nin kadın milletvekili Asu Kaya, bir süre önce bir siyasetçinin “Mevsimlik tarım işçileri için, tatil yapmaya gidiyorlar” dediğini hatırlatarak şöyle devam etti:

“Bunu diyenleri buraya Osmaniye’ye, soğan tarlasına tatile davet ediyorum. Mevsimlik tarım işçileri çetin doğa şartlarında, yağmur altında çalışmak zorunda kalmaktadır. Zorlu şartlarda çalışmak zorunda kalan mevsimlik tarım işçilerinin, çıplak, yalın ayak, tarlada soğan toplayan kız çocuklarının okula gidememelerine, akranlarına göre geriden gelmelerine yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması için devletin etkin tedbirlerinin bir an evvel hayata geçirilmesi çağrısında bulunuyorum. – Mehmet Durmaz-