Dr. Mehmet Özdoğan…

Dr. Mehmet Özdoğan…

Vaka yoğunluğu artan ilimizde rehavete kapılmamanın önemine vurgu yaptı

Tedbirlere Uyarak Hastalıktan Kurtulabiliriz

      Hatay Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Özdoğan, vaka yoğunluğu artan ilimizde rehavete kapılmamanın önemine değindi, tedbirlere uyarak hastalıktan kurtulabileceğimize vurgu yaptı.

      Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il arasında yer alan Hatay’da, vatandaşlara rehavete kapılmamaları ve tedbirlere uymaları uyarısında bulunuldu. Her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayıları, bir önceki haftaya göre 13-19 Kasım’da en çok artan 10 il arasında yer aldığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan ilimizde salgınla mücadele yoğun bir şekilde sürüyor.

Yoğun bakımda yatak bekleyen hasta yok…

Hatay Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Özdoğan da kentteki vaka sayılarının artmasının üzücü olduğunu, ancak önlemlerin sıkı şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.
Vakalardaki artışta kış mevsiminin etkisine dikkati çeken Özdoğan, “Kış aylarında grip salgını ve toplu alanlarda, özellikle havalandırmaya dikkat edilmeyen yerlerde çok iç içe olduğumuz için bu artışlar olabiliyor. Normal karşılıyoruz ve bunlar kontrol altında. Bizi sevindiren taraf, yoğun bakımımızda ve servislerde yatak bekleyen hastalarımız yok. Tedavilerine yetişemediğimiz hasta olmadığı için biraz sevindirici, ama demek bu değildir ki Kovid-19’dan kurtulduk” dedi.

      Bulaşı azaltmak adına gereken her türlü önlemi aldıklarını vurgulayan Özdoğan, vatandaşların da maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymasını istedi.

Filyasyon ekipleri sahada…

      Aşılanmanın da önemini anlatan Özdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Filyasyon ekiplerimiz sahada, çağrı merkezi de devamlı aktif halde. İhtiyaç duyduğumuz vatandaşlarımıza test yapıyoruz ve bunların kliniklerine göre servise ya da yoğun bakımımıza yatırarak, tedavilerine devam ediyoruz. Bazı vatandaşlarımızda, hastalığı ayakta atlattıklarından ve kötü etkilerini hissetmediklerinden, ‘tamamen hastalıktan kurtulduğumuz’ rehaveti var, ama onların bulaştırdığı, aşısı tamamlanmayan, immün sistemi zayıf olan kardeşlerimize veya evinde yaşlısı olan, vücut direnci düşük kişilere sıkıntı yarattıklarını unutmamalılar. Bunun için de vatandaşlarımıza, toplu alanlara girdiklerinde maskelerini tam olarak burunlarını ve ağızlarını kapatacak şekilde takmalarını, tokalaşmamalarını, mesafeye uymalarını ve dışarıdan evlerine geldiklerinde hijyene dikkat ederek bundan kurtulacağımızı ve yayılmasını önleyeceğimizi söylüyorum.”

      Mehmet ÖZGÜN