Dr. Özdemir’den Sesli Kur’an, Youtube’da…

Dr. Özdemir’den Sesli Kur’an, Youtube’da…

Eskişehir Osmangazi Tıp Nöroloji Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gazi Özdemir’in, trafik kazasında vefat eden eşi Prof. Dr. Necla Özdemir’in adına 2 çocuğu ile birlikte kurdukları NÖVAK Vakfı’na ait kitaplarından olan “Son Davet Kur’an Tercümesi” kitabının seslendirilmesi, iki hafta önce bitti. Çalışmalar, İstanbul’da profesyonel bir seslendirme ekibi tarafından yapıldı.
Edinilen bilgiye göre, Eskişehir Tıp Fakültesi öğrencilerine burs veren Vakfa zarar vermesin diye, tercümenin masrafı İzmir’den bir işadamı tarafından karşılandı. Seslendirmede, Kur’an ayetleri bariton sesli bir erkek, ayetlerin devamı şeklindeki açıklamalar ise bir kadın tarafından seslendirildi.
Prof. Dr. Gazi Özdemir’in, seslendirilen kitabıyla ilgili bilgiler şöyle:
“Ayetler, hangi ayetin okunduğunun takip edilebilmesi amacıyla, sıra numaraları söylenerek okundu. Her okunan ayet ve açıklamaların sesi ile birlikte, ekranda yazılı halleri de gerçekleştirildi. Bu özellikleriyle bu seslendirme, İnternette olan diğer bütün Kur’an seslendirmelerinden farklı ve ayrıcalıklı oldu. Seslendirme, 57 saatlik bir video oldu. Şimdi her sure birer videoya yüklenmekte ve her Çarşamba-Pazar günleri saat 20.00’de, ‘Prof. Dr. Gazi Özdemir’in adına olan YouTube kanalında izleyeceklere sunulmaktadır. Şu anda kanalda, kitabın ilk bölümleri olan ‘Giriş ve Temel Kavramlar’ ile ‘A’lak ve Kalem’ surelerinin videoları bulunmaktadır.
Bu seslendirmede amaç, okuma-yazması olmayanlar yanında; görmeyenler, görüp işitmeyenler, kitap okumaktan hoşlanmayanlar da Kur’an’a ulaşsınlar noktasında. Diğer bir amaç da araba kullanırken, yürüyüş yaparken, koşarken, dinlenirken, büroda iş yaparken, mutfakta yemek pişirirken veya her yer ve halde, Kur’an’ın kişilere ulaşmasını sağlamak oldu.
Vakfın bir hizmeti olan bu girişimden herhangi bir kayıt veya ücret istenmemektedir. Ancak dinleyenlerin, arzu ederlerse ve içlerinden geliyorsa, Vakfa bağış yaparak veya kitap satın alarak destek olabilecekleri, her videonun sonunda sadece hatırlatılıyor.
Prof. Dr. Gazi Özdemir kimdir?
Antakya Gazetesi’nde haftanın Perşembe günleri düzenli olarak yazılar yazan Prof. Dr. Gazi Özdemir, 1944 yılında Hatay’da doğdu. Lise eğitimini Antakya’da alan Özdemir, üniversite eğitimi ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlandığını ifade etmektedir. İhtisasını ise Nöropsikiyatri alanında gerçekleştirmiş olan Özdemir, 1980 yılına gelindiğinde de Nöroloji Doçenti unvanına sahip olmuştur.
Kitapları…
Prof. Dr. Gazi Özdemir; yurt içerisinde 200’e yakın makale, 32 konferans, 45 oturum başkanlığı, 150 kongre sunumu ve bildirisini yurt içinde yayınlamıştır. Yurt dışında ise 35 makale, 9 kongre sözel sunumu, 12 konferans, 8 oturum başkanlığı gerçekleştirmiştir. Prof. Dr. Gazi Özdemir’in kitapları, genel olarak; Din ve Beyin, Kur’an ve Son İslam, Kur’an Kadını Koruyor, Allah’tan Alacaklı Ol, Son Davet Kur’an, Allah ile Anlaşmamız Var, Oku, Tevrat ve İncil’de Önceki İslam, Mevlana’dan Geriye Kalanlar şeklindedir.
-Cemil Yıldız-

(Visited 14 times, 1 visits today)