DRC-ATSO-ABİGEM işbirliğiyle etkinlik

DRC-ATSO-ABİGEM işbirliğiyle etkinlik

Şirketler Buluşuyor

Kısa adı DRC olan Danimarka Mülteci Konseyi ve Doğu Akdeniz ABİGEM (Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi) yanı sıra Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliğiyle “Şirketler Buluşuyor” adlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Perşembe günü başlayan etkinlik iki gün sürdü.
Hatay Mesleki Eğitim Kursu (HATMEK) Merkezi’nde gerçekleştirilen “Şirketler Buluşuyor” etkinliğinde konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Suriye’den gelen sığınmacıların dağılımına da dikkat çeken konuşmasında, Suriye’de 7 yıldır süren iç savaşın etkilerinin, en çok hissedildiği illerin başında Hatay’ın geldiğini belirtti.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay’ın savaştan kaçan binlerce masum insanı ağırladığını anımsatarak devam ettiği konuşmasında; Suriye mülteci krizinin etkilerini hafifletmek için Türkiye’deki ulusal kurumların desteklenmesi, Suriyeli misafirlerin vasıflı olanlarının işe yerleştirilmesi ile diğerlerinin de sosyal kültürel eğitimle sorunlarının giderilme-sinde her kurumun üzerine düşeni yapması gerektiğini bildirdi, Suriyelilerin işe yerleştirilmesi ve sorunların azaltılması noktasında ise Danimarka Mülteci Konseyi (DRC) ile proje ortaklığı yapmaya devam edeceklerini söyledi. İki gün süren etkinliğe; Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay KOSGEB Müdürü Hayrettin Çevik, Reyhanlı Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yumuşak ve diğer ilgililer katıldı.
Etkinliğe katılım gösterene şirketlerden bazıları şunlar:
Sevinç Oto-Halı Yıkama, Ogustaş Ayakkabı, Rana Kundura, Trend Reklam, Azizoğlu Baharat, Ay Tarım, Güzeller Makına, Freyza Yemek Fabrikası, Bms Izolasyon, Teofarm, Raınbow Dil Kursu, İlk Adım Rehabilitasyon, Gazella Organizasyon, Alkan Turizm, Hayat Osbg, Watan Derneği, Golden Page, Orange, Köseoğlu Mobilya, Hatay Genç Mali Müşavirler Derneği. Yapılan açıklamalarda, ilimizi ekonomisine can katan kuruluşlara, etkinliğe omuz vermeleri yanı sıra katılım göstermeleri dolayısıyla teşekkür edildi.
-Gökay Gökdemir-