Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DSİ, Samandağ Çiftçisine Zulmediyor!

Samandağ Ziraat Odası Başkanı
Samandağ Ziraat Odası Başkanı Kamacı, DSİ’yi, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na şikayet etti

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğü’nün, ilçesi çiftçilerine sulama suyu vermediğini, verdiği zaman da çok pahalıya sattığını kaydederek, “DSİ’nin Samandağ çiftçisine yaptığı, zulümdür” dedi. Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, bu durumu, DSİ’nin bağlı olduğu Bakanlık, Genel Müdürlük ya da iktidar Milletvekilleri yerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bildirdi.

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı’nın CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderdiği şikayet mektubu aynen şöyle:

“Sayın CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, mukaddemen şahsım, üyelerimiz ve çiftçilerimiz adına sizlere selam ve saygılarımızı sunarız. Sayın Genel Başkanımız… 13 Mayıs 2022 tarihinde, Samandağ ilçesinde çiftçilik ile iştigal eden, üreten çiftçilerimiz, iktidarların bugüne kadar izledikleri ve ısrarla uyguladıkları yanlış ulusal tarım politikaları neticesinde uğradıkları kayıplar, yaşadıkları ve yaşamaya devam ettikleri olumsuzlukları dile getirmek, çözüm önerileri sunmak ve yetkilileri bu yönde uyarmak üzere, ayrıca Samandağ ilçesi özelinde yıllardır gündemini koruyan, bütün itiraz ve serzenişlerimize rağmen çözülmeyen, derinleşen ve içinden çıkılmaz hale dönüşen, DSİ’ye bağlı Yarseli Sulama Birliği kurumunun, çiftçilerimizden, sulama suyunu kullanandan dekar başına 800 TL, kullanmayan, kendi imkanları ile sulayanlardan 500 TL olmak üzere sulama ücreti tahsil edecekleri ve bu tahsilatı yaparken ki kullandıkları kabul edilemez üslupları ve yöntemlerinden duydukları rahatsızlıkları dile getirmek amacıyla, ekte sunduğum ve 5 sayfadan oluşan basın açıklamasını yapmış bulunmaktayız.

Sayın Genel Başkanımız… Sözünü ettiğimiz ve ekte sunduğumuz basın açıklamamızı okumanız neticesinde, çiftçilerimizin, DSİ tarafından zulüm derecesinde haksızlıklara maruz kaldıklarına şahit olacaksınız. Bu minvalde üzerinde durmakta olduğumuz sorunların, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından irade konması halinde çözümlenebileceğine inandığımız çözüm odaklı önerilerimizi sunmak, görüş bildirmek ve ortak akıl ile çözüme ulaşma arzusundayız.

Zira bu noktada DSİ yetkilileri, sulama ücretlerini aşağıya çekebilmeleri için, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmesi gereken sorumluluklar ile yatırımların yapılması gerektiği yönünde açıklamalar yapmak suretiyle, sorumluluğu Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yüklemektedirler.

Sizlerden istirhamı arzmız… Tevcihleriniz ve himayeleriniz doğrultusunda, Sayın Hatay İl Başkanımız, Sayın Hatay Milletvekillerimiz, Sayın Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız, sizlerin görevlendireceği gözlemciler de olmak üzere, çiftçilerimizle, çözüm odaklı toplantı yapılması yönünde bizlere yardımcı olmanızı istirhamı arz eder. Sevgi ve hürmetlerimizi sunarız.” -Haber/Cemil Yıldız-