Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DSİ’nin yaptığı ne?

-Amik Ovası’nda sulamanın başladığı

-Amik Ovası’nda sulamanın başladığı sezonda, henüz 2 gündür sahada olan İŞ MAKİNASI, ani bir emirle Payas’a götürüldü.
-Başlanan iş tamamlanamadan iş makinasının başka yere alınması neyin nesi?

Reyhanlı ilçesi Amik Ovası’nda çalışan, DSİ’ye ait bir iş makinası, henüz 3.gününde, Bölge Müdürlüğünden gelen bir talimatla, Amik Ovası’ndaki işini tamamlayamadan Payas’a götürüldü. Reyhanlı Asi Sulama Birliği Kooperatifi Başkanı Hüseyin Şahbaz, yaşadığı bu olay karşısında şok olurken, “30 yıldır tarımsal sulama işindeyim. Hayatımda ilk kez böylesini gördüm. İnanamıyorum” dedi.

Asi Sulama Birliği Kooperatifi Başkanı olan Hüseyin Şanbaz, Reyhanlı’da görevdeyken, DSİ’ye ait iş makinasının Payas’a götürülmesi ile ilgili inanmak istemediği süreci sitemkar sözlerle şöyle anlattı:

“İlgili Bakanlığın ve DSİ Genel Müdürlüğünün, çekecekse, dikkatine… Sulama sezonu tam başlarken, bin bir zorlukla almış olduğumuz iş makinası, üçüncü gün hiç haber vermeden, ne hikmetse sahadan çekildi.

Bugün, inanılmaz bir olaya şahit olmanın şaşkınlığı içerisindeyim. 30 yılı aşan bir süredir DSİ ile iç içe Hatay bölgesine hizmet yapmaktayım. Geçmiş yıllarda panayır gibi, sanayi sitesi gibi çalışan 63. Şube’ye bağlı Makina İkmal Müdürlüğü’nün, maalesef bugün itibariyle iflas etmiş bir durumda olduğunun şahidiyim.

Makina İkmal Müdürlüğü elinde olan ve iki gün önce Kooperatif kanalında 2 yıl bekledikten sonra almış olduğumuz iş makinası, yapmış olduğu işi yarım bırakarak, DSİ Bölge Müdürü emriyle sahamızdan çekilip Payas bölgesine gönderilmiştir. Sayın Bölge Müdürü, siz bu gücü nerden alıyorsunuz bilmiyorum, ama bizler, sizden ve aldığınız güçten çok daha güçlüyüz ve haklıyız. Ben, sizin yerinizde olsam, bir gün dahi o makamda oturmam ve orayı işgal etmen.

Koca Hatay 63 Şube Müdürlüğü’nde, bütün Amik Ovası ve yeni katılan Afrin bölgesine hizmet etmek için iki tane Beko paletli var! Greyder, doğru doğru dürüst çalışmıyor. Keza salma vinç yok! Dozer varsa da, çalışmıyor! Yıllardır, Bakan Veysel Eroğlu’dan bu zamana kadar gelen her Bakan’a, makina departmanının azlığını dile getirdik, ama maalesef sesimizi duyurmadık. Ya siz bu sorunun farkında değilsiniz veya o koltukta oturmaya devam etmek için yukarılara sorun bildirmeden çekiniyorsunuz.

Ben, Hatay siyasetine yön veren kişilere sesleniyorum. DSİ’den dolayı ne yazık ki sınıfta kaldınız. Bölge Müdürü, sizin haberiniz olmadan, Reyhanlı’dan ve Antakya’dan iş makinasını alıp bir başka yere götürüyorsa, ya çok güçlüdür veya siz buradan bir habersiniz!

Sayın Bölge Müdürü, benim kooperatif başkanı olduğum ve 70 bin dönüm sahaya hizmet eden bir kurumdan, iki yıl sonra gelen iş makinasını, iki gün çalışıp, ardından hangi gerekçeyle sahadan çektiniz? Bunun cevabını bekliyoruz sizden. Siz vermiyorsanız, ilgili olduğunuz siyasilerden, bölge çiftçileri cevap bekliyor. Veya Makina İkmal Müdürlüğü’nde ekipman yokluğundan hiçbir iş yapamayan ve vatandaşla yüz göz olan onlarca çalışanı, iş yapabilecekleri bir yere alın!

Sonuç olarak, yıllar önceki DSİ ekipman departmanını özlemle arıyoruz.”

-Cemil Yıldız-