Dudu, Taşeronu Sordu…

Dudu, Taşeronu Sordu…

Karayolları işçileri ne olacak?

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Karayolları bünyesindeki taşeron işçilerin kadroya alınmaması ile ilgili süreci TBMM’nin gündemine taşıdı.
Milletvekili Mevlüt Dudu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde kadro beklerken 696 sayılı Olağanüstü Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapsam dışı kalan işçilerin işsiz kalma tehlikesi yaşadıklarını kaydederek, “Karayolları Genel Müdürlüğü’nde anahtar teslimi adı altında hizmet veren taşeron şirketlerde çalışan işçiler ile Kontrollük, Müşavirlik ve Danışmanlık Hizmet Alım İşi ihalesi kapsamında kalanlar maalesef 696 sayılı KHK dışında bırakılmıştır. Şimdi mevcut işlerini de kaybetme riski ile karşı karşıyalar. Hükümet, bu işçilere ve teknikerlere de mutlaka kadro vermelidir. Mağduriyet giderilerek, gerekli düzeltme mutlaka yapılmalıdır” dedi.
Seçim bölgesi Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren, kadroları Orak Altyapı San. ve Tic. Şirketi’nde olan taşeron işçilerin anahtar teslim ihale kapsamında istihdam edildiği gerekçesiyle 696 sayılı KHK kapsamı dışında bırakıldığını hatırlatan Milletvekili Mevlüt Dudu, şu bilgileri paylaştı:
“Ayda 1406 net maaşla çalışan ve büyük geçim sıkıntısı çeken işçiler, şimdi bu maaşlarını da kaybetme tehlikesi altında görevlerine devam ediyor. Taşerona kadro veren düzenlemeden yararlanamayan bu işçiler, Orak Altyapı San. ve Tic. Şirketi’nin Karayolları Genel Müdürlüğü ile ihale süreci tamamlandığında işsiz kalacaklar. Bu işçilerin mağduriyeti giderilmeli. 696 sayılı KHK’ya yönelik düzeltmeler yapılmalı veya ek kararname çıkarılmalıdır.”
Milletvekili Mevlüt Dudu, konuyu TBMM gündemine taşırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Kamuoyunda uzun zamandır tartışılan meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor, işçi kadrosuyla görev alıyorlar’ sözleri, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile boşa çıkmıştır. Kararname ile taşeronda çalışan binlerce işçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vaadine karşın, kadroya alınmamış, büyük mağduriyetler yaratılmış, işçilerimiz arasında “adalet ve hakkaniyet duygusu” büyük yara almıştır.
Öyle ki, 696 sayılı Kararname’ye göre; 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla taşeron işçilerin 10 gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime, sürekli işçi kadrosunda çalışmak üzere başvurabileceği belirtilmiştir. 4/C (geçici) personel kapsamının kaldırılarak, 4/B (sözleşmeli) statüsü de getirilmiştir.
Taşeron işçisine kamuda kadro kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü de kapsamda olmasına karşın, Genel Müdürlük ile anahtar iş teslimi iş yapan taşeron şirketlerde çalışıp, 5-6 yıldır kamuya hizmet veren binlerce işçi kapsam dışı bırakılmıştır.
Bu çerçevede;
1) Karayolları Müdürlükleri asfalt ve yol inşaatı işlerini üstlenen Orak Altyapı San. ve Tic. A.Ş bünyesinde çalışan binlerce işçi; 4-5 yıldır rutin yol bakım onarımından trafik kazalarında araç kaldırılmasına karşın kamuda ana işleri üstlenmelerine karşın Şirket ile Genel Müdürlük arasında “anahtar teslimi iş” yapıldığı gerekçesiyle kamuda kadro sağlanmamıştır. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname dışında bırakılan bu işçilerin de kadroya alınmaları yönünde ek bir düzenleme yapmayı düşünür müsünüz?
2) Hatay Dörtyol 5. Bölge Müdürlüğü’nde çalışan ve Orak Altyapı San. ve Tic. Şirketi bünyesinde çalışan işçiler, ayda 1406 net maaşla çalışmakta, geçim sıkıntısı çekmektedir. Taşerona kadro veren düzenlemeden yararlanamadıkları için şimdi işsiz kalma tehlikesi de yaşamaktadır. Orak Altyapı San. ve Tic. Şirketi’nin Karayolları Genel Müdürlüğü ile ihale süreci tamamlandığında işsiz kalacak bu işçilerin mağduriyetini giderecek misiniz?
3) Taşerona kadro sağlayan Kanun Hükmünde Kararname’deki eksikliklerin giderilmesi gerekir. Bu kadar önemli ve binlerce işçiyi ilgilendiren düzenlemenin yasa tasarısı yerine Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenmesinin nedeni nedir? Meclis neden devre dışı bırakılmıştır?
4) Yasa maddesindeki değişikliklerin TBMM’de görüşülmesi esnasında komisyonlarda ve Genel Kurul’da önemli düzeltmeler yapılabilirken, Kanun Hükmünde Kararname’de bu olanaklar söz konusu değildir. Kanun Hükmünde Kararname’de belirlenecek eksiklikleri hangi yolla gidermeyi düşünürsünüz?
5) Taşerona kadro olanaklarını düzenleyen 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’deki kapsam hangi kriterlerle belirlenmiştir?” -Cemil Yıldız-