Dün söylenenler rüzgara karıştı

Dün söylenenler rüzgara karıştı

Farklı dönemlerde Antakya Belediye Başkanlığı yapan isimlerin Asi Nehri için hayata geçirme adına söz verdiği hiçbir proje bugün ‘hayatta’ değil… Ama bu gidişle, Asi Nehri de çok fazla yaşamayacak!

Tarihler 2012 Kasım ayını gösterirken yapılan bir açıklamada, “İnsanoğlunun hafızası zayıftır. 3,5 yıl önce göreve geldiğimizde, Asi Nehri’nden 13 kamyon atık çıkardığımız günleri hatırlıyorum. Affedersiniz, koyun ve eşek ölüsüne bile rastlamıştık. Geçen dönem başlayan peyzaj ve çevre düzenleme projesini revize ederek tamamladık. Asi Nehri’ne dökülen atık suların Arıtma Tesisi’ne yönlendirilmesini, burada arıtılan suyun temiz haliyle yeniden Asi’ye tahliyesini sağladık” denilmiş, ardından da ASİ Nehri’nde yapılan diğer çalışmalara ise şöyle işaret edilmişti:
“Asi Nehri’nin her iki yakasında ve iç duvarlarında çevre ve peyzaj düzenleme çalışmaları gerçekleştirdik. Asi Nehri, artık kötü koku ve görüntü kirliliği yerine, bundan böyle tekne turları, nikâh törenleri ve belki de ilerleyen dönemde toplu taşıma ile anılacaktır.”
Bu sözler, dönemin Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a ait. Antakya Belediyesi’ne ait “Asi 1” adlı teknede kıyılan dönemin ‘sembol’ nikahlarının ardından yaptığı bir konuşmaya ait. Ancak fotoğraflara yansıyan Asi Nehri, aradan geçen yaklaşık 5 seneye rağmen, kiriyle ve çöpüyle anılmaya devam ediliyor. Hatta o dönemden kalan ve bir türlü hayata geçirilmeyen demir eklemelerin paslı ve iş görmez halleriyle…
-PROJE DEĞİŞTİ-
Hatırlanacağı gibi, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu döneminde Belediye tarafından hazırlanan bir projede, Asi Nehri’nin Antakya merkezden geçen ana bölümündeki her iki yakasında başlatılan çalışmada bentlerden su şelaleleri tasarlanmıştı. Ancak bir sonraki Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın göreve gelmesinin ardından revize edilen projede, su şelalelerinin yerini Amerikan sarmaşıkları aldı. Kullanılmayan şelale sistemi ise zaman içinde paslandı, bozuldu, çöplerle doldu.
Vatandaşın merakı da bu noktada birikiyor. Farklı dönemlerde Antakya Belediye Başkanlığı yapan isimlerin dünden bugüne aktardıklarının akıbeti noktasında birikiyor. Şelaleler için yapılanların, ama ardından unutulanların yerlerinden ne zaman kaldırılacağı başlığında birikiyor. Su şelalelerinin yerini alan Amerikan sarmaşıkları arasında gezinen farelerin kalabalığında birikiyor.
Peki, birikenler cevap bulur mu? Asi, hak ettiğini alır mı?  -Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)