Dünyanın En Mutlu Ülkesi Finlandiya

Dünyanın En Mutlu Ülkesi  Finlandiya

Türkiye 93. Sırada

2019’de Dünya’nın mutlulukta 79.sırasındaki TÜRKİYE, 14 basamak geriledi ve 93. oldu.

2020 Dünya Mutluluk Raporu’na göre, dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya oldu. Finlandiya, geçen yıl da Dünya’nın en mutlu ülkesi olmuştu. Türkiye, Dünya’nın en mutlu ülkeleri sıralamasında ise 156 ülke arasında 93.sırada bulunuyor. Bu veri ile beraber, Türkiye’nin, diğer yıllara oranla mutluluk endeksinde gerileme kaydettiği görüldü.
Birleşmiş Milletler 2020 Yılı Dünya Mutluluk Raporu verilerinden elde edilen bilgilere göre, Dünya’nın en mutlu ülkesi yine Finlandiya oldu. Finlandiya, bu anlamda birinciliği başka ülkelere kaptırmazken, Türkiye’nin bu listeye 93’üncü sıradan giriş yaptığı görüldü. Böylelikle Türkiye’nin, diğer yıllara oranla mutluluk endeksinin düştüğü kaydedilirken, 2019 yılında 79, 2018 yılında 74, 2017 yılında ise 69’uncu sırada yer aldığı saptandı. 2020 yılında dünyanın en mutlu ilk 10 ülkesi ise şu şekilde sıralandı:
Danimarka, İsviçre, İzlanda, Norveç, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda, Avusturya ve Lüksemburg.
Yukarıda da belirtildiği gibi, Türkiye, dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında 93.lüğünde yerini aldı.
Birleşmiş Milletler’in (BM) yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu, dünyadaki en mutlu ülkelerin en zengin ekonomiler değil, güçlü sosyal devlet ve kurumsal desteği bulunan ülkeler olduğunu ortaya koydu. Ülkelerin gelir, sağlıklı yaşam beklentisi, sosyal destek, özgürlük, güven ve cömertlik değişkenleri bakımından kıyaslandığı raporda, birinciliği iki yıldır üst üste alan ülke, Finlandiya oldu. Raporda, son 10 yılda mutluluğun nasıl değiştiğine, bu değişimlere neden olan teknoloji, sosyal norm, çatışma ve hükümet politikalarına da yer verildi.
Raporun özel bölümlerinde ise cömertlik ve toplum yanlısı davranışlar, mutluluğun oy verme davranışına etkisi, internet kullanımının ve bağımlılığının mutluluğa etkisi incelendi. -Cemil Yıldız-