Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünya’nın en sıcak yılı olabilir

Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim

Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2024 Haziran ayı, tarihteki en sıcak ay olarak kayıtlara geçti. Bu durum, 2024 yılının dünyanın en sıcak yılı olma yolunda ilerlediğine işaret ediyor. Bilim insanları, insan kaynaklı iklim değişikliği ve doğal El Nino fenomeninin etkilerinin birleşmesiyle bu rekor sıcaklıkların yaşandığını belirtiyor.

Berkeley Earth’te araştırmacı bilim insanı Zeke Hausfather’a göre, 2024’ün 1800’lerin ortalarından bu yana kaydedilen en sıcak yıl olma olasılığı %95’e yakın. Bu yılın geçtiği feci sıcaklıklar, özellikle Yeni Delhi’de ve Yunanistan’da ölümlere yol açtı. Ayrıca, dünya genelinde sıcak hava dalgaları hac ziyaretlerinde ve turistik bölgelerde insan sağlığını tehdit ediyor.

İklim bilimci Friederike Otto’ya göre, El Nino’nun doğal seyrini değiştiremeyiz ancak sera gazı emisyonlarını azaltarak iklim değişikliği etkilerini kontrol altına alabiliriz. Fosil yakıtların kullanımı, küresel ısınmanın temel nedeni olarak öne çıkıyor ve bu konuda uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulanıyor. – Volkan İcil-