Düşündüren gelişme!

Düşündüren gelişme!

Havalimanı yolcu sayısı düşüyor

Hatay Havalimanından yararlanan yolcu sayısı gitgide düşüyor. Yılın 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 36 binin üzerinde daha az yolcu taşınırken, kan kaybı – % 6 oldu. Hatay’dan, diğer illere göre Ankara-İstanbul bilet fiyatlarının yüksek oluşu, özel şirketlere uçuş şansı tanınmaması ve Ankara-İstanbul istikrarsız ve sıkıntılı saatlerde gerçekleşen uçuşları dışında yurtiçi ve yurt dışı ihtiyaç olan noktalara uçuş güzergahı açılmamasının, Hatay Havalimanı’nda yaşanan kan kabının nedenleri olarak gösteriliyor.
-10 YIL OLDU-
Hatay Havalimanı, hizmete gireli 10 yılı aşkın süre olsa da, nedense beklenen gelişmeyi bir türlü gösteremiyor. Bundan 10 yıl önceki uçuş sayısı ve taşınan yolcu sayıları ile bugünkü sayısal veriler karşılaştırıldığında çok büyük bir fark olmadığı, hatta artan ihtiyaç ve nüfusa rağmen ciddi bir artış olmaması dikkat çekiyor.
DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2019 yılı Haziran ayı havalimanı istatistiklerine göre, Haziran ayında Hatay Havalimanı iç hat yolcu trafiği 72.984, dış hat yolcu trafiği 23.411, toplam yolcu trafiği ise 96.395 oldu.
2019 yılı Haziran ayında Hatay Havalimanı’na iç hat iniş-kalkış yapan uçak trafiği 496 oldu. Dış hatlar uçak trafiği 192 olmak üzere, toplam uçak trafiği 688’e ulaştı. 2019 yılı Haziran ayında Hatay Havalimanı yük (kargo+posta+bagaj) trafiği ise toplamda 1.120 ton olarak gerçekleşti.
-6 AYLIK GERÇEKLEŞME-
Hatay Havalimanı’nda 2019 yılı Haziran ayı sonu itibarıyla hizmet verilen yolcu sayısı 601.044’e, uçak trafiği 4.447’ye ulaştı. Yük trafiği (kargo+posta+bagaj) ise 5.960 ton oldu. DHMİ verilerine göre, Hatay Havalimanı’ndan bu yılın ilk 6 ayında, 488.602’siyurt içi ve 112.442’si yurt dışı olmak üzere toplam 6012.044 yolcu yaralanırken, 2018 yılında ise bu rakamlar yurt içinde 521.877, yurt dışında 115.643olmak üzere, toplamda 637.520 idi. Rakamlar, Hatay Havalimanı’nda yurt içi ve yurt dışı uçuşlardan yararlanan yolcu sayısındaki azalmayı göstermekte. DHMİ verilerine göre, Hatay Havalimanı’nda bu yılki azalan yolcu sayısı ile kan kaybı -% 6 civarında gerçekleşti.
-SORUNLAR-
Açıldığı günden beri istikrarsız yürüyen Ankara-İstanbul uçuşları dışında yeni hatların konulmaması, özel uçak şirketlerine uçuş şansı tanınmaması, rekabetin önüne geçilmesi ve bunun sonucunda bilet fiyatlarındaki yüksek rakamlar, halkın havayolu ile ulaşımı önündeki engel olarak duruyor. Halkın deyimiyle, tabiri caizse, “Parası olan uçabiliyor”. Oysa Hatay Havalimanı’ndan yurtiçi ve yurtdışı belli güzergahlara uçuşlar gerçekleştirilebilse, Ankara-İstanbul uçuşlarının istikrarlı şekilde ve uygun saatlerde konulması ve arttırılması durumunda, rakamların pozitif yönde değişeceği savunuluyor.
Havayolu ile seyahat edenler, bugüne kadar Hatay’dan Antalya, Trabzon, Erzurum ve İzmir gibi noktalara düzenli ve istikrarlı uçuşlar konulmamasının bir eksiklik olduğunu düşünüyor. -Cemil Yıldız-