Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Duvar Çekildi, Arazileri Sınır Dışında Kaldı …

Antakya’da tarım arazileri, çekilen

Antakya’da tarım arazileri, çekilen sınır duvarı nedeniyle sınır dışında kalan çiftçiler, can güvencesi tehdidiyle tarlalarına gitmeye korkuyor.
Antakya ilçesine bağlı Bohşin köyünde yaşayan çiftçiler, 2 yıl önce çekilen sınır duvarları nedeniyle her sabah tarlalarına sınırı geçerek gidiyor. Çekilen sınır duvarlarına 1 kilometre kala görevli askerlere kimliklerini bırakarak ilerleyen çiftçiler, 1 kilometrelik yolculuğun ardından kendileri ve sınır kontrolleri için açıldığı öğrenilen kapıdan geçerek tarlalarına gidiyor. Tarlalarına gitmek için sınır duvarını geçmek zorunda kalan Hataylı çiftçiler, topraklarının hemen yakınında bulunan Salqin kentine bağlı Cısırmeksur Kasabası tarafından tepkiyle karşılanıyor. Ara sıra sözlü tartışmaya da maruz kaldıklarını iddia eden çiftçiler, kasabada yaşanan çatışmalarla beraber tarlalarına gitmeye korktuklarını dile getiriyor.
Ekilen biberlerin yarısı çalındı …
Tarlada korkarak çalıştıklarını ifade eden çiftçi İbrahim Sevinç, “Tarlada çalışırken can güvencemiz olmuyor, korkuyoruz. Tarlalarımız çekilen duvarla beraber sınırın Suriye tarafında kalıyor, can güvenliğimiz yokdedi.
Tarlasına ektiği biberlerin yarısının çalındığını iddia eden çiftçi Mehmet Sevinç, “Bizim tarlamızın 30 dönüme yakın kısmı sınırın dışında kaldı ve biz şu an sınır dışındayız. Biz bu durumdan mağduruz ve şikayetçiyiz. Mahsullerimiz çalınıyor, can güvenliğimiz yok. Burada bazen çatışmalar çıkıyor. Mermiler bizim üzerimizden geçiyor bizde siper alarak yere yatıyoruz. Can güvenliğimiz hiç ama hiç kalmamıştır. Tarlama biber ekiyorum, biberimin yarısı çalınıyor Suriye’ye gidiyor pazarlarda satılıyor. Malımızın yanı sıra bizimde can güvenliğimiz Allah’a kalmış, her gün girip çıkıyoruz” diye konuştu.
Bize sunulan proje böyle değildi…
Kendilerine daha önce Asi Nehri üzerinden ilerleyen sınır duvarı projesi gösterildiğini fakat projenin değişerek tarlalarının sınır dışında kaldığını iddia eden çiftçi Sait Sevinç, 2 yıldır mağduriyet yaşadıklarını belirtti. Çiftçi Sevinç, “Bizim 30 dönüme yakın olan arazimiz sınır dışında kaldı. 30 dönümlük arazimize girmekte sıkıntı yaşıyoruz. Mahsullerimiz çalınıyor ve yağmalanıyor. Daha önce bir proje vardı, serilecek olan sınır duvarları Asi Nehri’ni dolanacaktı. Sonra bir baktık proje değişmiş, bizim tarlamız sınır dışında kaldı. Biz çok mağduruz, biz bize sunulan ilk projeyi istiyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun seslerini duymasını isteyen çiftçi Sait Sevinç, “Biz arazimize biber ekmişiz ve malımız yağmalanıyor. Malın üçte biri, üçte ikisi gidiyor. İki yıl oldu bu çileyi çekiyoruz. Mümkünse devlet büyüklerimizin bu sorunumuza el koymasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımız, Dışişleri Bakanımızın sesimizi duymalarını ve derdimize el atmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu. Diğer yandan, 2 yıl önce çekilen sınır duvarı nedeniyle 800 ile bin dönüm arasındaki tarıma arazileri sınır dışında kalan çok sayıda çiftçi, mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor. Mehmet ÖZGÜN