‘Duvar’ tamam gibi! Peki ya ‘kaçakçılık’?

‘Duvar’ tamam gibi! Peki ya ‘kaçakçılık’?

Hatay’ın da olduğu sınır hattında yükseltilen güvenlik duvarına işaret eden vatandaşlar, çoklukla silahlı grupların koordine ettiği mal ve insan kaçakçılığının hala devam ettiği iddiasında.

2011’de başlayan Suriye’deki iç çatışmalarla beraber kaçan siviller başlığında ‘açık sınır’ politikası izleyen Ankara, ciddi anlamda mal ve insan kaçakçılığının adresi haline gelen ve artık ‘askeri’ tedbirlerle başa çıkılamayan duruma net bir çözüm getirme adına başlattığı ‘sınıra duvar’ inşaatında sona doğru ilerliyor. 900 Kilometrelik (560 Mil) sınır hattında Hatay ve diğer sınır illerini kapsayan zorlu çalışma, ‘açık sınır’ politikasını da ‘kontrollü’ hale getirmesi açısından ayrıca önemseniyor.
-Çifte fiyat!-
Sınır hattında bulunan köylerde bulunan vatandaşlardan bazılarının anlattığı ise, yükselen duvara rağmen devam eden kaçakçılığa işaret ediyor. İsmini vermek istemeyen ve kendi çocuklarından bazılarının da ‘para’ için ara ara bu işi yaptığını anlatan yaşlı bir adamın sözleri şöyle: “Eskisi gibi insan kaçakçılığı yok. Zaten gelen geldi! Daha ne kadar insan gelsin ki… Ama sınırın diğer tarafında gıda sıkıntısı hiç bitmedi. Bir zamanlar şeker ve et için Suriye’ye geçenler vardı. Şimdilerde her şey tam tersi. Aslında uzun zamandır tam tersi. Her şeyin fiyatı o kadar katlandı ki, para yetişmiyor! O yüzden de Türkiye’den gidiyor birçok şey. Tamam, lafa gelince ‘yasak’ ama, gidiyor bir şekilde. Çünkü bu taraftakiler para kazanıyor, diğer taraftakiler ise doyuyor. Anlayacağınız her iki taraf da istediği şeyi alıyor.” 2017 senesi içinde tamamlanması planlanan duvarın henüz tam olarak bitmediğine de işaret eden yaşlı adamın son sözleri ise oldukça çarpıcı:
“Savaş bitmedi. Çatışmalar da… Bitecek gibi de görünmüyor. Yaşanan şartlar yüzünden diğer tarafta hiçbir şey yok. Anlayacağınız insanlar aç. İhtiyaç ise çok! Bu böyle devam ettiği sürece de kaçakçılık bitmez. Niye? Dedim ya… Bu taraftakiler para kazanıyor, diğer taraftakiler ise doyuyor. Bu ticari ilişki, her iki tarafı da besliyor. Bunu hangi duvar engelleyebilir ki? Tamam, engeller! Ama bitirmez…”
-Tamer Yazar-

(Visited 2 times, 1 visits today)