Geçmiş Olsun Hatay

Geçmiş Olsun Hatay

İlimiz Antakya, Defne ve çevresinde, son yılların en kuvvetli ve en uzun süreli yağışları yaşandı. Çarşamba sabahı başlayan ve aralıklarla gün boyu süren sağanak yağışlar, saat 16.00’dan itibaren şiddetini arttırarak gece yarısına kadar sürdü.

Antakya, Defne, Samandağ ve çevre ilçelerdeki şiddetli yağışların ardından, yaşam felç oldu. Ulaşım durma noktasına geldi, insanlar mahsur kaldı, uzun süre evlerine gidemedi. Antakya ve Defne’de evleri, işyerlerini sular bastı. Her zamanki, bildik görüntüler, mağduriyetler ve sıkıntılar yaşandı. Bodrum katlarında oturanların evleri adeta havuza dönüştü.
Uzun süren şiddetli yağışlar sonrası, ana arterler dahil, ara yollar ve alanlar sularla kaplandı, yer yer göllenmeler oldu. Bir yerleşim biriminin içindeki cadde-sokak, şiddetli yağışların ardından adeta nehre, dereye dönüştü, 50-60 cm yükseklikte sular aktı, yollarda park edilmiş durumdaki onlarca araç sel sularına kapıldı, yüzlerce araç zarar gördü.
Yıllardır şiddetli yağışların en mağduru, Uzun Çarşı, Kunduracılar Çarşısı sakini işyerleri bu kez de büyük sıkıntılar yaşadı, büyük zararlar oluştu. Sular, cadde-sokaklarda hızla aktı, insanlar uzun süre mahsur kaldı, birçok araç stop etti.
Samandağ ilçesinde tarım alanları sulara gömüldü, ürünler heba oldu, çiftçi büyük zarar gördü.
Antakya, Defne ve Samandağ başta olmak üzere, çevre ilçelerdeki şiddetli yağışlar gece yarısına kadar aralıksız olarak sürdü.
En önemlisi, can kaybı olmaması idi. Hatay, geçmiş olsun. -Cemil Yıldız-