Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

Edebiyat Ödülleri ve Medya’nın İlgisi

Mehmet Karasu
Mehmet Karasu
  • 17.07.2021
  • 493 kez okundu

Altın Portakal Şiir Ödülü, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından 1997 yılından beri düzenlenmeye başlandı. Edebiyat dünyasında yankı uyandıran, kısa sürede benzerleri arasında saygın ve önemli bir yer edinen Altın Portakal Şiir Ödülü’nde seçici kurul, son bir yıl içinde yayımlanan kitaplar arasından ödül verilecek olanı seçiyordu.

Altın Portakal Şiir Ödülü çerçevesinde, ödüle değer görülen eser ve şairi bir sempozyumla farklı boyutlarda ele alınıyor ve sempozyumda sunulan bildiriler daha sonra kitaplaştırılıyor.

1997’de başlayan ödüle 2014’te, yeni seçilen belediye başkanı tarafından son verilmişti.

Ödülün sonlandırılması şiirimiz adına büyük bir kayıptı. Altın Portakal Şiir Ödülü’nün tekrar başlatılmasını diliyorum.

Altın Portakal Şiir Ödülü’nün iptal edilmesi üzerine, edebiyat camiasından gelen yoğun talepler üzerine 2015 yılından bu yana, Hatay Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla “Altın Defne Edebiyat Ödülü” vermeye başladık. Bir farkla, biz ödülü kentimizin bir değerine veriyoruz. Yazarımızla ilgili bir kitap hazırlıyoruz. 2019 yılı için ödülün sahibi Sayın Sezer Ateş Ayvaz’dır. Ne yazık ki ödülü pandemi nedeniyle henüz sahibine ulaştıramadık. Koşullar iyi giderse ekim ortalarında ödülü törenle Sayın Sezer Ateş Ayvaz’a sunacağız.

Birinci Altın Defne Edebiyat Ödülü’nü, Yayıncı, Şair Rahmetli Enver Ercan’a vermiştik. Sayın Ercan, törende çok duygulanmış ve Altın Defne Genç Şiir Ödülü’nü kentimize kazandırmıştı.

Başarılı şiir dosyalarını gün yüzüne çıkarmak, okurla buluşmayı hak eden ancak bu olanağı bulamayan genç şairlere (35 yaş altı) olanak sağlamaktır ödülün amacı.

Sayın Ercan’ı erken yitirdik. Anısını yaşatmak üzere Aalen Antakya Kültür Derneği olarak bu ödülü sürdürmeye karar verdik.

4. Altın Defne Genç Şiir Ödülü 2019 yılında Ara Kat Sesleri adlı dosyası ile Petek Sinem Dulun’a verilmiş, dosya ödül yönetmeliği kapsamında kitaplaşmıştı. 21 Mart 2020 tarihinde yapılması gereken ödül töreni, Pandemi nedeniyle ertelenmiş ve ancak 9 Temmuz 2021 Cuma günü Hatay Tabip Odasında, yüzlerce sanatseverin katılımıyla gerçekleşmiştir.

İnsanımız bir sanat etkinliğine o kadar susamış ki, Hatay Tabip Odası’nın hem kapalı salonu hem de açık alanı dolmuştu.

Edebiyat ödülleriyle ilgili, medyayı, televizyon kanallarını, gazeteleri izlediğinizde dikkatinizden kaçmamıştır: Bazen televizyonlarda tek söze, gazetelerde tek satıra rastlayamazsınız. Bu bakımdan ben Antakya basınına şükranlarımı sunuyorum. Gerek gazeteler, gerekse HRT kanalımız törene gerektiği kadar yer vermiştir. Bu da Antakya farkı.
***
Eskiden beldelerimiz vardı. Kültür- sanatın nabzı bu beldelerde atardı. Büyükşehir Yasası çıkınca hepsi birer mahalleye dönüştüler. Bu beldelerimizde özgün şenlikler yapılırdı. Tavla şenlikleri, tüm ülkemizde model olmuştu.

Şimdi ilçelerimizde az da olsa bir şeyler yapılmaya çalışılıyor.

Hafta içinde iki güzel şenliği izleme olanağı bulabildim. Birincisi çok zengin içeriği ile Samandağı Evvel Temmuz Festivali. Bu festivale imza atan STK’ları içtenlikle kutluyorum. Artık iyice kurumsallaşan bu festivalin örnek oluşturmasını diliyorum.

14 Temmuz Çarşamba günü Defne Belediyesi yine Evvel Temmuz Festivali adı altında Grup Çığ’ı konuk etmiş, on binlerce Defneli sanatsever Hidro park alanını doldurmuştu.

Festivalde adaklarda dağıtılan yerel yemek keşkek dağıtılması bence çok anlamlıydı.

Kim ne derse desin bu bir günlük etkinlik iki bakımdan çok anlamlıydı. Birincisi, pandemi nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayan sanatçılara destek olmak, ikincisi ise bir buçuk yıldır yaşamdan kopan insanlara sanat yoluyla el uzatmak. Ve geleneklerimizi yaşatmak.

Teşekkürler Defne Belediyesi. Teşekkürler alanları dolduran tüm sanatseverler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ