Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim Bir Sen, 81 İl’de aynı anda, aynı mesajı verdi:

Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılsın

Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılsın

Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen’in Hatay Şubesi, dün sabah, Türkiye’deki 81 il Eğitim Bir Sen şubeleri ile birlikte, aynı saatte aynı mesajı paylaşarak, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkartılmasını istedi. Hatay Eğitim Bir Sen adına bir açıklama yapan Şube Temsilcisi İsmail Bayrakdar, “Haklarımızı koruyacak, çalışma şartlarımızı iyileştirecek, şiddeti de önleyecek meslek kanununun bir an önce çıkartılmasını istiyoruz” mesajı verdi.
Öğretmenliğin, kamu sistemi içerisinde tanımlanmış eğitim-öğretim hizmetleri sınıfından müstakil bir meslek kanununa kavuşturulması konusunun daha fazla ötelenmemesi gerektiğini belirten Bayrakdar, “Mesleğin hak ettiği şekilde tanımlanması, sosyal zeminde öğretmenlerin itibarının, haklarının korunması ve artırılması, yönetmeliklerle, genelgelerle oluşan görev, yetki, ehliyet, liyakat noktasındaki dağınıklığın giderilmesi için meslek kanununun ivedilikle yürürlüğe konulması gerekmektedir” dedi.
İsmail Bayrakdar 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, eğitim çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek ve Öğretmenlerin Meslek Kanunu talebini dile getirmek amacıyla 81 ilde basın açıklaması yaparak, meslek kanununun, ‘öğretmenlerin statüsünü, toplumsal itibarını yükseltebilecek, haklarda kazanç sağlayacak, çalışma şartlarını iyileştirecek, şiddeti de önleyecek’ türden bir içerikle uygulamaya konulması çağrısında bulunduklarını söyledi
Meslek Kanunu’nun, öğretmenin etkinliğini artıracak ve itibarını yükseltecek hükümler içermesi gerektiğinin altını çizen Hatay Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, şöyle devam etti:
“Meslek Kanunu’nun yapılması için gereken talep de, yazılması için gereken birikim de var. Bundan sonra bir tek şeye ihtiyaç var. O da kanunun çıkarılmasını hızlandıracak irade. Bizler, Türkiye’nin bütün illerinden hep birlikte o iradeyi harekete geçirmek için sesleniyoruz. Meslek kanunumuzu istiyoruz, daha fazla beklemek istemiyoruz.” -Cemil Yıldız-