Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim İş…

Özel kurumda çalışan öğretmenlerin
Özel kurumda çalışan öğretmenlerin özlük-sosyal haklarını gündeme taşıdı

Patron İnsafına Terkedilmemeli

Hatay Eğitim İş, özel kurumlarda görevli öğretmenlerin özlük sosyal haklarıyla ilgili konuların, işletme sahiplerinin vicdanına terkedilmemesi gerektiğini duyurdu.

Hatay Eğitim İş açıklaması özetle şöyle:

“Bugün, özel okul öğretmenleri, kısa süreli sözleşmelerle, mobbingle, esnek çalışma saatleriyle, açlık sınırının altında ücretlerle, güvencesiz çalıştırılmaya mahkum edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, 13.501 özel okulda 162.215 öğretmen görev yapmaktadır. Emek sömürüsünün yoğun olarak yaşandığı özel okullarda çalışan on binlerce öğretmen, çok düşük ücretlerle ve özlük haklarına saygı gösterilmeksizin çalıştırılmaktadır. Kısa sürelerle oluşturulan iş sözleşmeleriyle, kıdem tazminatları gasp edilmektedir. Yaşadıkları zorluklara karşın, öğrencilerini yetiştirmek için heyecanla görev yapan, çocuklarımızı ve geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin iş güvencesi, çalıştıkları özel okullarda, okul sahiplerinin iki dudağı arasındadır.

Özel okul sahipleri, artan enflasyondan mağdur olduklarını ve çalışanlara ödedikleri ücretin çok yüksek olduğunu savunurken, masraf olarak gördükleri öğretmenlerin büyük çoğunluğu, asgari ücretin altında verilen maaş ile geçinmeye çalışmaktadır. Birçok kurum, vergi indiriminden faydalanmak için öğretmenleri asgari ücret üzerinden çalıştırıp, bankaya yatan paranın bir kısmını elden geri istemekte ve kabul etmeyenleri işten çıkartmakla tehdit etmektedirler.

Laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitimi savunan Eğitim-İş olarak, özel okulların kamulaştırılıp, öğretmenlerinin kadrolu hale getirilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Ataması yapılmayan öğretmenlerin atamaları yapılarak, öğrenci başına düşen öğretmen sayısı artırılmalı, öğretmenlere ve eğitim emekçilerine insan onuruna yaraşır ekonomik ve sosyal hakları verilmelidir. Bu sağlanıncaya kadar, özel okul öğretmenlerinin yaşadıkları ekonomik sorunları, güvencesiz çalışma ortamlarını, uğradıkları haksızlıkları dile getirmeye devam edeceğiz.

Atatürk’ün, dünyanın en önemli mesleği dediği öğretmenlik ve gelecek nesilleri emanet ettiği öğretmenlere, böylesi bir haksızlık yaşatılmamalıdır.”

-Mutlu Yanık-