Eğitim iş, 24 Kasım günü ‘Hatim’e karşı çıkıyor

Eğitim iş, 24 Kasım günü ‘Hatim’e karşı çıkıyor

MEB “Hatim Sayacı”,  24 Kasım İse Uhrevi Faaliyetler Günü Değil!

Hatay Eğitim iş Sendikası Yönetimi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları sırasında, 15 Temmuz’daki hain ayaklanmada Şehit düşen Öğretmenler ruhuna hatim okutulması uygulamasının günün anlamıyla örtüşmediğini savundu ve karşı çıktı.
Hatay Eğitim İş Şubesi Yönetimi adına kaleme alınan konuyla ilgili eleştirel yazı şöyle:
“Öğretmenlerin haklarının gasp edilmesi, mesleklerinin saygınlığının bizzat iktidar tarafından azaltılması, birçok meslek sahibinin atanamaması gibi sayısız sıkıntılar nedeniyle buruk karşılanan 24 Kasım Öğretmenler Günü, bu yıl MEB’in ilginç bir uygulamasıyla daha garip hale gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı, tüm okullara yazı yollayarak, Öğretmenler Günü’nde, ‘görevi başında Şehit olan, 15 Temmuz’da Şehit olan ve ebediyete intikal eden’ Öğretmenler için hatim okunması talimatı vermiştir. Üstüne üstlük, okunan hatim sayısının Bakanlığa bildirilmesini de emretmiştir.
Bilimin ve geleceğin sesi olması gereken bir Bakanlığın ‘hatimmetre’ gibi çalışması, bu absürt tablonun tam da Öğretmenler Günü’ne denk gelmesi ibretlik olmuştur. MEB’in bu talimatı; laiklikle ve başka dine/ inanışa mensup yurttaşların da eğitim ağına dahil olduğu gerçeğiyle zerre örtüşmemiştir.
Öğretmenlerin yaşarken kıymetini bilmeyen, tüm haklı taleplerine kulak kapatan Bakanlığın, yaşamını yitiren öğretmenler için verdiği bu uhrevi talimat, kendi acınası halini ortaya koymuştur.”
Hatay Eğitim İş Şubesi açıklamasının son bölümünde de, Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı şeklinde şu mesaj verildi:
“Hatim sayacı gibi çalışmak yerine, öğretmenlerin yaşarken kıymetini biliniz. Sendikamızın da sözcülüğünü yaptığı hakları, eğitimcilere teslim ediniz. Bu şekilde Öğretmenler Günü’nü dua okutarak değil, belki dua alarak geçirmiş olursunuz.
Şehit Öğretmenlere dua okutmak yerine, Öğretmenlerin görevlendirildikleri yerde daha güvenli olmalarını sağlayacak protokoller yapınız. Vatanın her karışını bir tutarak ‘görev alanımdır’ diyen Öğretmenlerin, terörle mücadele zaafları nedeniyle Şehit olmasının önüne geçiniz.
’15 Temmuz’da Şehit Olan Öğretmenler’ derken, 15 Temmuz’da sadece bir Öğretmenimizin şehit olduğunu, ama 15 Temmuz bahanesiyle on binlerce Öğretmeni mağdur ettiğinizi unutmayınız.
Milli Eğitim’den sorumlu Bakanlık olarak, bilimsel bakmak ve davranmak zorunda olduğunuzu hatırlayınız. Diyanet’in kıskanacağı işler yapmak, sizi eğitimin kuzey kutbu haline getirmeyecektir.
Tüm bunları yapmayacaksanız, bizce, okullarda Bakanlığınızın ruhuna el Fatiha okunmasını ve sayının da size en yakın zamanda bildirilmesini isteyiniz. O sayıya şaşırırsınız!” -Cemil Yıldız-