Eğitim İş: Uzman Öğretmenlik olmaz!

Eğitim İş: Uzman Öğretmenlik olmaz!

Öğretmen sendikası Eğitim İş’in Hatay Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “Uzman Öğretmenlik” ile ilgili uygulamasını eleştirdi.

Eğitim İş Yönetim Kurulu açıklamasında, özetle şöyle denildi:

“Tüm ısrarlarımıza, Meclis önünde yaptığımız basın açıklamalarına, imza toplamamıza rağmen çıkarılan ve öğretmenlik mesleğine, mesleki onurumuza ve eğitime hiçbir artısı olmayan kanun düzenlemesinin ardından çıkarılan bu yönetmelikte de açık bırakılmış alanlar vardır. Öncelikle belirtmeliyiz ki, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu esastan görüşmeye hazırlanırken, MEB’in yönetmelik yayınlaması doğru değildir.

Yönetmeliğe göre, öğretmenlerin adaylık sürecini yürütecek olan komisyon, öğretmen adaylarının mesleğe devam edip etmemesine karar verecektir. Okul müdürlerinin büyük çoğunluğunun, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin neredeyse tamamının yandaş sendikanın kontrolünde olduğu düşünüldüğünde, oluşturulacak komisyonun tarafsız olacağı düşünülemez.

Tüm öğretmenlerimiz, uzmandır ve kanunda da yer almaktadır. Başöğretmenimiz de tektir ve kavramların içi boşaltılmamalıdır. Öğretmenlik mesleğine ve haklarımıza zarar verecek, taleplerimizi görmezden gelecek düzenlemelerin karşısında olacağımızı, yasal, anayasal ve uluslararası sözleşmelerden gelen örgütlülüğümüzün verdiği tüm hakları kullanarak mücadele edeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz.” -Cemil Yıldız-