Eğitim İş’in YKS isteği

Eğitim İş’in YKS isteği

Adaylardan Para Alınmamalı…

Hatay Eğitim İş, Yükseköğretime girecek adaylardan başvuru harcı alınmamasını istedi. Eğitim İş açıklamasında, 26-27 Haziran’da yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı için başvuruların başladığı, 2 Mart tarihine kadar devam edeceği ve adayların her bir oturum için (TYT-DT- YDT) 90 TL ödemesi yapacağı hatırlatılarak şöyle denildi:
“Yani, bütçesini rasyonel biçimde kullanmayan, bütçesi yetersiz olduğu durumlarda Hazine’den Diyanet kadar bile talepkar olmayan, ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet/bilgisayar dağıtma sözünü tutamayan, salgına rağmen okullara kadrolu temizlik personeli dahi atayamayan, okulların temizlik malzemeleri ihtiyaçlarını bile velilerin sırtına yükleyen, okullarda ciddi oranda öğretmen açığı olduğunu itiraf ettiği halde öğretmen atamalarını yapamayan Milli Eğitim Bakanlığı, ülkede bu yıl derinleşen yoksulluğa rağmen, bu kez de velilerden sınav için para talep etmektedir.
Oysa bu sınavlar, devletin bir hak olarak tüm yurttaşlara ücretsiz ve eşit sağlaması gereken eğitimde mecburi tutulduğu için ücretsiz olmalıdır. Ücretsiz verilmesi gereken bir kamu hizmeti, yan giderler hizmet alana yüklenerek, paralı hale getirilemez.
Bu uygulama ile Anayasa’nın kesin hükümleri arasında tezatlık vardır. Eğitim-İş olarak, MEB’e açık çağrımızdır… Pandemi süresince uzaktan eğitimdeki başarısızlığınız ve sorunları çözmedeki basiretsizliğiniz nedeniyle, milyonlarca öğrencimiz, eğitime düzenli olarak ulaşamadı. Yani eğitim, sizin düşlerinizdeki gibi bir ticari meta olsaydı bile, ‘ayıplı mal satar’ pozisyondaydınız. O yüzden kendinize gelin, sokaktaki yoksulluğu, eğitime ulaşmak için çırpınan yavrularımızı görün ve bu yıldan itibaren sınav giderleri için, yine yurttaşın cebinden çıkan vergilerle oluşan bütçenizi kullanın. Koskoca Bakanlık, sınavın giderlerini karşılayabilir, ama eğitimden gidenleri geri getiremez!” -Cemil Yıldız-