Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim İş’liler alanda…

Yeni Vergi Dilimi Müjde

Yeni Vergi Dilimi Müjde Değil Ölçeği Düşürülmüş Soygun

“Eğitim emekçisinin evine boynu bükük, sınıfına düşünceli girdiği bir sistemde, eğitimden de gelecekten de bahsedilemeyeceğinin altını çiziyoruz.”

Öğretmen sendikası Eğitim İş’in Hatay Şube Başkan ve üyeleri, önceki gün köprübaşında yaptıkları basın açıklamasında, kamu çalışanlarına yönelik vergi dilimi uygulamasının müjde olmadığı, aksine, ölçeği düşürülmüş bir soygun olduğu görüşünde.

Eğitim İş üyesi öğretmen grubu adına konuşan Başkan Mustafa Günal, “Müjde” adı altında eğitim emekçilerine dayatıldığını söylediği gerçekleri şöyle sıraladı:
“Bizler, zaten açlık sınırının sadece biraz üstünde, yoksulluk sınırının yarısından bile az ücretler alırken… Yüzde 90’ımız, kredi kartı borcumuzu ödemekte, yüzde 91’imiz çocuklarımızın eğitim giderlerini karşılamakta zorlanırken… Yüzde 62’mizin geliri, giderimizden az iken ve yüzde 92’imiz geçinmek için ek işler arıyorken… Durdurulamayan döviz kuru, asgari ücret zammının piyasalara yansıması gibi etkenler nedeniyle tüm mal ve hizmetlerin fiyatının günaşırı artacağı ortadayken… Kalantor iş insanlarının, yandaş müteahhitlerin, ihale vurguncularının vergi borçları düzenli olarak silinip, kamu bankaları onlar için seferber ediliyorken… Yöneticiler, bizlere, ‘gel senin şu gelirinden dilim dilim gelir vergisi alalım. Ama korkma, zaten senin bir üst dilime geçecek kadar para kazanmana müsaade etmeyeceğim için senin dilimin bu’ demektedir. Eğitim emekçisi-nin evine boynu bükük, sınıfına düşünceli girdiği bir sistemde, eğitimden de gelecekten de bahsedilemeyeceğinin altını çiziyoruz. Tüm kamu çalışanları için vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesi gerektiğini, aksinin vergi adaletsizliğini daha da büyüteceğini vurguluyoruz. Ülkedeki ekonomik krizi, açlığı, yoksulluğu ve enflasyonu yok sayan AKP iktidarı ve TÜİK utanmasa, ‘bu ülkede enflasyon yok’ diyecek.
Merak ediyor ve TÜİK yetkililerine buradan sormak istiyoruz; Siz, hangi ülkede yaşıyorsunuz? Biz emekçiler, halkı kandıranları, halkın sofrasındaki ekmeği, zeytini çalanları, halkın ulaşım hakkını, çocuklarımızın eğitim hakkını, sağlık hakkını gasp edenleri, asla unutmaya-cağız. Emeklileri ve çalışanları açlığa ve sefalete mahkum edenlerden, iktidarın borazanı haline gelenlerden, ülkenin varsallığını kendine ve yandaşına hak görenlerden, emekçinin haklarını çalanlardan elbet hesap soracağız!” -Haber/Cemil Yıldız-