Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim-İş’ten “Öğretmene Saygı” Eylemi

      Eğitim-İş Hatay Şubesi

      Eğitim-İş Hatay Şubesi açıklamasında, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesi adına “Öğretmen’e Saygı” eylemi gerçekleştirileceği bildirildi, “Mesleğimiz, onurumuzdur” mesajı verildi.

      Öğretmene sorulmaya bile lütfedilmeden Saray’ın talimatıyla çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, öğretmenlerin çığ gibi büyüyen sorunlarına çare sunmak bir yana dursun, yeni yükler ve hak gaspını beraberinde getirdiğini belirtildiği açıklamada şunlara yer verildi:

“Bir tenefüs aralığında hazırlanabilecek kadar basit, 12 maddeden ibaret bu kanunla, zaten uzman olan öğretmenlerin uzmanlıkları hiçe sayılmakta, öğretmenlerin mesleklerini icra etmekten doğan mesleki ve özlük hakları yeni şart ve kriterlere bağlanmakta, bu ülkenin tek Başöğretmeninin Mustafa Kemal Atatürk olduğu gerçeği görmezden gelinmekte, sözleşmeli ücretli kadrolu diye ayrıştırılan öğretmenler ise ‘uzman’ ve ‘başöğretmen’ gibi yeni sıfatlarla ayrıştırılmak istenmektedir.

      Söz konusu Meslek Kanunu Meclis’in gündemine geldiği günden bu yana, en gür itirazın sözcüsü Eğitim İş olarak, kanunun geri çekilmesi için yoğun bir eylemlilik sürecine giriyoruz. Öğretmene saygı, öğretmenliğe itibar istiyoruz ve alacağız. Sadece eğitim emekçilerinin haklarını gasp etmekle kalmayıp, okullardaki çalışma barışını bozarak tüm eğitim sistemine kabus gibi çökecek olan bu kanuna karşı yükselen haklı itirazımızın daha çok insana ulaşacağını umuyoruz.

      Bu eylem planı kapsamında, Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube olarak, 31 Ağustos 2022 Çarşamba günü saat 16.00’da Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştireceğimiz ‘Öğretmene Saygı’ kitlesel basın açıklamamıza üyelerimizi, basınımızı, tüm eğitim sendikalarını, demokratik kitle örgütlerini, velilerimizi ve tüm halkımızı davet ediyoruz.”

      Mehmet ÖZGÜN