Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim-Sen Uyardı: Kamuda İstihdam Kararı Eğitim Alanını Tehdit Ediyor

Eğitim Sen, dün açıklanan

Eğitim Sen, dün açıklanan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nde yer alan kamuda emekli olanların sayısı kadar istihdam artışına gidilmesi kararına sert tepki gösterdi. Sendikanın açıklamasında, özellikle eğitim alanı açısından son derece tehlikeli olan bu uygulamanın eğitim öğretimin sağlıklı işlemesi açısından yanlış olduğu vurgulandı.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, resmi öğretmen açığının 68 bin olduğu ve acil olarak en az 100 bin öğretmenin istihdam edilmesi gerektiği koşullarda alınan bu kararın eğitim alanında olumsuz sonuçlar doğurabileceği belirtildi. Üç yıl boyunca sadece emekli olan öğretmen sayısı kadar öğretmen ataması yapılmasının kabul edilemez olduğu savunulan açıklamada, ataması yapılmayan öğretmen sayısının bir milyonun üzerine çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

Eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler kamuda tasarruf bahanesiyle eğitime ayrılan bütçeden kesintiye gidilmemesi ve bütçenin eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması talep ediyor. Sendikanın sözcüsü, kamuda istihdamın kamu hizmetlerinin gereksinimlerine göre belirlenmesi gerektiğini ve bu tür tasarruf tedbirlerinin eğitim gibi kamusal hizmetlerin kalitesini olumsuz etkilememesi gerektiğini vurguladı.

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim alanında planlanan bütçe kesintilerinin içeriği hakkında derhal açıklama yapması gerektiğini belirterek, konunun takipçisi olacaklarını ifade etti. Kamuda tasarruf tedbirlerinden sonuç alınması gerektiğinde, asıl tasarruf edilmesi gereken alanların belirgin olduğunu ve bu alanlarda kısıtlamaya gidilmemesi gerektiğini dile getirdi. – Yusuf Cemil Karaçay-