Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim Sen üyesi 2 kişiye sürgüne:

İdare Mahkemesinden Durdurma Kararı

İdare Mahkemesinden Durdurma Kararı

Hatay Eğitim Sen üyeleri, Ufuk Dede ile Sevil Songül’e yönelik, 29 Aralık 2015 tarihindeki “1 Günlük Boykot” kararına katılmaları dolayısıyla verilen il dışı sürgün atamaları Hatay İdare Mahkemesince yasalara uygun bulunmadı ve yürütmeyi durdurma kararı verildi.
Hatay Eğitim Sen, biri Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu diğeri Mehmet Rende Ortaokulu’nda görevli 2 eğitimci üyesinin Karabük ve Giresun illerine sürgün edilmelerinin yasal dayanağı olmadığını, vekilleri Av. Ali Habip’in itirazları ile savundu.
Hatay Eğitim Sen Yönetimi adına Şube Başkanı Deniz Ezer imzalı açıklamada, süreçle ilgili şu değerlendirme yapıldı:
“Hatay Eğitim Sen olarak açtığımız iptal davasında Hatay İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Büyük bir özveri ile hukuksal mücadeleyi yürüten Danışman Avukatımız Ali Habip’e ve Hukuk Sekreterimiz Emir Bugay’a teşekkür ediyoruz. Yaşasın örgütlü mücadelemiz!
29 Aralık ile ilgili sürgün teklifine Hatay Eğitim Sen olarak sessiz kalmadık, kalmayacağız. Sürgün teklifine yönelik Mart’tan bu yana afiş ve imza kampanyası, pazarlarda ve sokaklarda bildiri dağıtma, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile görüşme, siyasiler ile görüşme, basın açıklaması, hukuk mücadelesi gibi yoğun bir şekilde etkinlik ve eylemler yaptık. Yürütmeyi durdurma kararı bizim için umut dolu bir karardır. Bu karar, başka illerde sürgün kararı alınmış üyeler için emsal bir karardır. Hatay Eğitim Sen olarak mücadelemiz devam edecektir.”
Hatay İdare Mahkemesi’nin 11 Mart 2017 tarihli yürütmeyi durdurma kararında, müşteki konumundaki 2 üye, Ufuk Dede ile Sevil Songül’ün Karabük ile Giresun illerine tayin edilmeleri ile aile birliği düzeninin bozulacağı, madde-manevi zararlara yol açabileceği ve mağduriyet oluşturabileceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verildiği belirtildi. -Mehmet Özgün-