Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim-Sen: Yeni Müfredat, Öğrencilerin Geleceğini Karartıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adıyla açıklanan yeni müfredat, Eğitim-Sen tarafından sert bir dille eleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

 Eğitim-Sen, yaptığı açıklamada müfredatın birçok açıdan yetersiz olduğunu ve kabul edilemeyeceğini belirtti. Açıklamada, yeni müfredatın yaratıcı ve eleştirel düşünen öğrenciler yetiştirmediği vurgulandı. Ayrıca, müfredatın sermaye ve iktidar çıkarlarına hizmet ettiği, bilimsel, demokratik ve laik bir eğitim içeriğine sahip olmadığı ifade edildi.

Eğitim-Sen, mevcut müfredatın öğrencileri geliştirmek yerine eleyen ve seçen bir not sistemi üzerine kurulu olduğunu belirtti. Toplumsal cinsiyet eşitliğine önem verilmediğine dikkat çekerek, çok dillilik temelinde anadilinde eğitime imkan sağlanmadığını da eleştiriler arasında sıraladı.

Son olarak, yeni müfredatın çevre ve doğa bilinci kazanmış bireyler yetiştirmediği vurgulandı. Eğitim-Sen, bu gerekçelerle yeni müfredatı kabul etmediklerini ve eğitim sisteminin bu şekilde ilerlememesi gerektiğini savundu.

(Yusuf Cemil Karaçay)