Eğitim Sen’de neler oluyor?

Eğitim Sen’de neler oluyor?

Genel Merkez’in, Hatay Şubesi Yöneticileri ile 2 Üst Kurul delegesinin savunmasını istemesi huzursuzluğa yol açtı.

Hatay Eğitim Sen Şubesi’nin, kanun hükmünde kararname ile meslekten ihraç edilen üyelerine yönelik destekleri dolayısıyla, Şube Yöneticileri ve 2 Üst Kurulu delegasyonu hakkında soruşturma başlatıldığı ve savunma istendiği belirtiliyor. Gelişme, Hatay Eğitim Sen bünyesinde şok etkisi yarattı.
Eğitim Sen MYK Kurulu’nun aldığı soruşturma kararına direnen ve destekte bulunan Hatay Eğitim Sen’liler, Genel Merkez’in bu tutumunu demokratik ve adil bulmuyor. Hatay Eğitim Sen yönetici ve üyeleri ile bazı KESK üyeleri, dün kendi aralarında durum değerlendirmesinde bulundu.
Toplantı öncesi şu değerlendirme yapıldı:
“KESK ve bağlı sendikaların MYK’ları, Eğitim Sen Hatay Şubesi, bizleri, üye-yöneticiler olarak sendikalarımıza yönelttiğimiz eleştirileri, sunduğumuz mücadele programını ve pratiğimizi yok sayarak, yaptığımız açıklamaları ve sosyal medya hesaplarımızda neler paylaştıklarımızı inceleyip ‘soruşturma konusu’ yapmıştır. Bu yöntem, hiç yabancı gelmiyor bizlere.
Direnen ihraç üyelerimizin, 24 Kasım 2017’de KESK Genel Merkezi’nde, ‘KESK, başta Nuriye ve Semih olmak üzere, tüm ihraçlara sahip çıkmalıdır’ şiarıyla devam eden oturma eylemi, bir algı operasyonu ile ‘işgal’ olarak nitelendirilmiş, daha sonra bu üyelerine yönelik ,15 Ekim 2018’de, KESK MYK ve bağlı sendikaların bazı yöneticileri, fiziksel şiddet yanı sıra hakaret ederek, direnen ihraç kadın-erkek üyelerimizi tartaklamışlardır. Yapılan şiddet ve hakaretleri kabul etmediğimizi, bu şiddeti uygulayanların özeleştiri vermelerini, vermiyorlarsa da istifa etmelerini talep etmemiz üzerine, Eğitim Sen Hatay Şube’nin tüm yöneticilerine ve 2 Üst Kurul delegesine (Şube Başkanı Deniz Ezer, Şube Sekreteri Sabah Aras, Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı, Mali Sekreter Ahmet Korkmaz, Eğitim Sekreteri Eylem Uysal, Kadın Sekreteri Pelin A.Yeşil, Hukuk Sekreteri Emir Bugay, eski Şube Başkanı ve Üst Kurul Delegesi Ayhan Erkal, Üst Kurul Delegesi Yusuf Mengilli) soruşturma açılmış ve jet hızla (24.01.2019 Eğitim Sen Genel Merkezi dilekçe veriyor, bir gün sonra, 25.01.2019 Genel Merkez Disiplin Kurulu, savunma istemli yazıyı bize gönderiyor) savunma istenmiştir.
Buradan tekrarlıyoruz… KHK ile ihraç edilmiş ve direnen kadın üyelerine saldıranlar ile buna sessiz kalan kadın MYK üyeleri, bunu yapacak kadar gözünüzü ve yüreğinizi kin bürümüş. Bizim tarafımız yine direnenlerden yanadır.” -Cemil Yıldız-